Nâzım Hikmet’in Yaşamından Önemli Kesitler

Nâzım olunmalı!

blankNâzım Hikmet, şiiriyle, eserleriyle, aydın duruşuyla, insani yönleriyle, partili kimliğiyle ve mücadelesiyle bir bütündür. Nâzım Hikmet, insan sevgisidir, yurt sevgisidir, dünyanın tüm emekçi halklarının eşitliğine ve özgürlüğüne duyulan hasret ve mücadeledir. Nâzım Hikmet, gideni ve gelmekte olanı anlamanın bahtiyarlığıdır. Nâzım Hikmet, yürekte, kitapta ve sokakta yalanı yenebilmektir.

Şiirde ve edebiyatta yetkinliktir Nâzım Hikmet. Emperyalist savaşların ve işgallerin karşısında barış mücadelesidir. Adanmışlıktır, örgütlülüğe inançtır Nâzım Hikmet. Gelecek güzel günlerin ancak ve ancak örgütlü mücadeleyle geleceğine duyulan güvendir.

Aydın kimliğinin ve insan mayasının bozunuma uğratıldığı bir çağda, iyiye, güzele, nitelikli olana, öncü aydına, mücadeleye olan ihtiyaçtır Nâzım Hikmet. Yaşamayı ciddiye almaktır ve aynı zamanda yüzünü bile görmediğin insanlar için dövüşebilmektir.

Gericiliğe, edebiyat ve sanat düşmanlığına, piyasaya, emek düşmanlığına başkaldırıdır Nâzım Hikmet. Aydın sorumluluğuyla kolektif mücadeleye inancın bir potada eritilmesi gerektiği düşüncesidir. Komünist ozanın, ömründe yalnızca partisiyle övünmesi bunun göstergesidir ve aslında bir çağrıdır bu.

Komünist şairin hayatımıza ve kavgamıza kılavuzluk eden şiirleri, bir mücadele bayrağı olarak yeniden göndere çekilmelidir.

Nâzım Hikmet’in çağrısı karşılıksız bırakılmamalı, okulda, sırada, atölyede, fabrikada, ofiste, yaşamın her alanında Nâzım olunmalıdır!

Sayfa 10: Nâzım Hikmet’te yurt ve insan sevgisi: Tarih bilinci

Sayfa 12: Nâzım’la ortak hülyamız için: Mücadeleye devam! ⇒

Bir Öneri

blank

Oyun: Başın Öne Eğilmesin

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi