Dans Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39

Çağdaş Dans Tekniği Atölyesi

Başlangıç Seviyesi

Bu atölye çalışmasının amacı çağdaş dans tekniğinin prensiplerini kavrayarak bedeni özgürleştirmektir. Atölyenin içeriği nefes çalışmaları, somatik yaklaşımlar, beden farkındalığı, esneme, kondisyon, doğaçlama ve partnerli çalışmalarından oluşur. Her hafta düzenli olarak yapılan ders yer seviyesinde başlar, ayakta devam eder ve hareket kombinasyonları ile sonlandırılarak bedenin tüm olasılıkları araştırılır.

Atölyeye sınırlarını merak eden herkes katılabilir. Herhangi bir hareket kabiliyeti aranmamaktadır.

Atölye Yürütücüsü: Münibe Millet

Atölye Günleri: Cuma 19.30-21.00

*Atölye talep doğrultusunda açılacaktır.

 


Tango Atölyesi

1800’lü yıllarda büyük umutlarla Fransa, İtalya, Macaristan, İspanya ve Portekiz’den Güney Amerika’ya göç etmiş işçi sınıfının, yabancı oldukları bu coğrafyada tutunabilme mücadelesi adına yaşadıkları öncelikle ekonomik sıkıntılar ve hayal kırıklıkları, taşıdıkları kültürle harmanladıkları tango müziğinin ve dansının doğmasına neden olmuştur.

Tango, hep söylene geldiği üzere aşkın ve tutkunun dansı olmasının ötesinde, hüzün, isyan ve başkaldırının da dansıdır.

Yaşamın içinde var olma mücadelesini güçlendiren,  tango ile gelin bir yolculuğa çıkalım…

Başlangıç Seviyesi

Atölye; duruş ve denge çalışması bedensel iletişim ile anlama ve anlatmayı güçlendirecek ve tangonun uzun yolculuğuna kapı aralayacak 32 saatlik bir çalışmayı kapsamaktadır.

Atölye Yürütücüsü: Seda Kendir

Atölye Günleri: Perşembe 19.30-21.30

Atölye Başlangıç Tarihi: 13 Eylül 2018

 

Başlangıç-Orta Seviye

Yaşamınızın bir kesitinde bu yolculuğa çıktınız, belki ilk adımların ardından istemeden verdiğiniz bir molayı sonlandırmanın zamanı gelmiştir…

Atölyemiz 40 saatlik bir çalışmayı kapsamaktadır, daha önce 2 ay-1 yıl arası tango eğitimi almış katılımcılar için uygundur.

Atölye Yürütücüsü: Seda Kendir

Atölye Günleri: Perşembe 19.30-21.30

Atölye Başlangıç Tarihi: 10 Ocak 2019

 


Yunan Dansları Atölyesi

“Peloponez”in ihtişamlı, Girit’in cesur ve Ege adalarının şenlikli danslarıyla tanışın! Yunanistan’ın dört bir yanından derlenen rengârenk bir dans repertuarı sizi bekliyor.

Yunan Dansları Atölyemiz haftada bir defa 1,5 saat süreyle yapılacak. Atölyede yalnızca Hasapiko (Sirtaki) değil, Türkiye kaynaklı Zeibekiko ve Hasaposerviko dansları da dâhil olmak üzere Yunanistan’ın dört bir yanından derlenmiş bir repertuarı 3’er aylık 2 kurda, ortalama bir performansla tamamlayan bir katılımcı, 15 Yunan dansını çalışmış oluyor. Bu da, geniş bir çeşitlilik gösteren Yunan müzikleri eşliğinde dans edebilmek anlamına geliyor.

Çalışmaya sıfırdan başlıyoruz. Hem Türkiye insanına nispeten daha tanıdık gelmesi hem de çoklu figür yapısı nedeniyle atölyenin yarısını Hasapiko (Sirtaki)’ya, geriye kalan yarısını da diğer danslara ayırıyoruz. Hemen her hafta yeni bir figürü parçalar halinde adım adım çalışarak birleştiriyor, müzik eşliğinde pekiştiriyor ve her çalışmada bir önce öğrendiğimiz figürü dansa katarak her geçen hafta figür repertuarımızı geliştiriyoruz.

Atölye Yürütücüsü: Kıvanç Erdoğdu

Atölye Günleri: Çarşamba 20.00-21.30

*Atölye talep doğrultusunda açılacaktır.

 

 


Flamenko Atölyesi

Bir duruş ve duyuş dansıdır Flamenko. Tutku, isyan, acı, sevinç ve coşkunun adımları… An gelir topuklarda patlar öfke, an gelir parmak uçlarında şıkırdar sevinç.

Görkemli duruşlar, zarif bilek ve parmaklar, bedenin kapılıp gittiği ritim ve hepsini tamamlayan yüz ifadesi.

Bedeni dans aracılığıyla tanımanın, bu farkındalığı içsel zenginliğe dönüştürmenin ve kendini ifade etmenin bir yoludur Flamenko…

Başlangıç Seviyesi

Atölye Yürütücüsü : Huriye Yapıcı

Atölye Günleri: Cumartesi 15.00-16.30

Atölye Başlangıç Tarihi: 6 Ekim 2018

*Atölye kontenjanı dolmuş bulunmaktadır.

 

Orta Seviye

Atölye Yürütücüsü : Huriye Yapıcı

Atölye Günleri: Pazartesi 20.00-21.30

Atölye Başlangıç Tarihi: 1 Ekim 2018

*El-kol koordinasyon hakimiyetini sağlayan, ritim-kulak-ayak kombinasyonlarını yapabilenler için hazırlanmış bir programdır.

 

İleri Seviye

Atölye Yürütücüsü : Huriye Yapıcı

Atölye Günleri: Cumartesi 17.00-18.30

Atölye Başlangıç Tarihi: 6 Ekim 2018

*Palmas ve ayak kombinasyonlarının derin müzikle birleşmesi, tavır-duruş hakimiyeti sağlaması için doğaçlama bir çalışmanın yapılacağı programdır.

 


Latin Dansları Atölyesi

Latin Dansları Atölyesi başta salsa olmak üzere cha cha cha, merengue ve bachata gibi Latin danslarının yanısıra Latin kültürünü, müziğini ve danslarını tanımak isteyenler için…

Atölye Yürütücüsü : Huriye Yapıcı

Atölye Günleri: Cumartesi 19.00-20.30

Atölye Başlangıç Tarihi: 1 Aralık 2018

 


DANS ATÖLYELERİ BİLGİLENDİRME FORMU

Bir Öneri

Sinema Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39   Sinemada Sanat Tasarımı Atölyesi İster bilim kurgu, ister bugüne …

X
X