Dans Atölyeleri

Zeybek Dansları Atölyesi

Batı Anadolu’nun efsanevi dansı zeybekler, sadece bir dans olmayıp Batı Anadolu tarihiyle özdeş bir kültürün günümüze kadar gelen bir simgesi aynı zamanda. Zeybek dansları dansçıları arttıkça yaşatılabilir diye düşünüyoruz ve atölyemizin bunu başarmasını hedefliyoruz.
Harmandalı ve Kerimoğlu zeybek danslarını 2 aylık periyotta birlikte öğrenip, birlikte dans edeceğiz. Atölyelerimiz haftada bir gün 2 saat yapılacak. Buradan hareketle zeybek dansını öğrenmiş olacağız. Atölye sırasında sadece dansla kalmayıp zeybeklik kültürü, tarihi, giyim kuşamı, eşlik çalgıları gibi bir çok konuda da bilgi sahibi olacağız.
 

Atölye Yürütücüsü : Selim Özyol

Atölye Başlangıç Tarihi: 11 mayıs 2024

Atölye Günleri: Her Cumartesi 12:30-14:30 arası

Atölye Süresi: 2 ay (8 hafta)

 


Flamenko Atölyesi

Flamenko, İspanya’nın Endülüs bölgesindeki yerel müzik ve dans geleneklerinin bir sentezi olarak ortaya çıkmıştır.

Flamenko dansı, vücudu daha derinlemesine anlamayı bilinçli bir şekilde kullanmayı teşvik eder. Dansçılar, her bir hareketin ve pozisyonun vücutlarında nasıl hissedildiğini öğrenirler.

Karmaşık ve ritmik ayak hareketleri, el nüansları ve beden pozisyonları içerir. Bu dans, kişinin beden dengesini koruma ve farklı hareketleri uyumlu bir şekilde birleştirme becerisi geliştirmesine yardımcı olur.

Şimdi; ayaklarınızı ritme kavuşturun, kalbinizin atışını hissedin ve Flamenko’nun büyüsüne kendinizi kaptırın. Bu yolculuk, sizi etkileyici bir serüvenin içine çekecek ve sizi içsel tutkunuzun derinliklerine götürecek.

Başlangıç Seviyesi

Atölye Yürütücüsü : Huriye Yapıcı

Atölye Başlangıç Tarihi: 17 Mart 2024

Atölye Günleri: Her Pazar 14:00-15:30 arası

Atölye Süresi: 3 ay (12 hafta)

 


Latin Dansları Atölyesi

Latin dansları, Latin Amerika’nın kültürel ve tarihsel zenginliğinin bir yansımasıdır. Yerel geleneklerle uluslararası etkilerin birleşimini yansıtan bu danslar birçok farklı stilde mevcuttur.

Latin dansları, beden bilincini arttırmak için mükemmel bir araçtır. Bu danslar denge, koordinasyon, postür esneklik, kas kontrolü, ritmik duyarlılık ve duygusal ifade yeteneğini geliştirir. Bedenin ritme uyum sağlaması, müziği hissetmesi ve zarif hareketlerle duygusal ifade sağlaması, dansçılara daha fazla beden farkındalığı kazandırır. Latin dansları bedeni ifade etmenin, ritmin ve müziğin büyüsünün tadını çıkarmak isteyen herkese hitap eder.  

Atölyede, salsa ağırlıklı olmakla beraber; katılımcılar temel adımları ve çeşitli kombinasyonlarla merenque, cha cha, bachata danslarını çalışacaklardır.

 

Atölye Yürütücüsü : Huriye Yapıcı

Atölye Başlangıç Tarihi: 29 Ekim 2023

Atölye Günleri: Her Pazar 14:00-15:30 arası

Atölye Süresi: 3 ay (12 hafta)

 


Yunan Dansları Atölyesi

“Peloponez”in ihtişamlı, Girit’in cesur ve Ege adalarının şenlikli danslarıyla tanışın! Yunanistan’ın dört bir yanından derlenen rengârenk bir dans repertuarı sizi bekliyor.

Yunan Dansları Atölyemiz haftada bir defa 1,5 saat süreyle yapılacak. Atölyede yalnızca Hasapiko (Sirtaki) değil, Türkiye kaynaklı Zeibekiko ve Hasaposerviko dansları da dâhil olmak üzere Yunanistan’ın dört bir yanından derlenmiş bir repertuarı 3’er aylık 2 kurda, ortalama bir performansla tamamlayan bir katılımcı, 15 Yunan dansını çalışmış oluyor. Bu da, geniş bir çeşitlilik gösteren Yunan müzikleri eşliğinde dans edebilmek anlamına geliyor.

Çalışmaya sıfırdan başlıyoruz. Hem Türkiye insanına nispeten daha tanıdık gelmesi hem de çoklu figür yapısı nedeniyle atölyenin yarısını Hasapiko (Sirtaki)’ya, geriye kalan yarısını da diğer danslara ayırıyoruz. Hemen her hafta yeni bir figürü parçalar halinde adım adım çalışarak birleştiriyor, müzik eşliğinde pekiştiriyor ve her çalışmada bir önce öğrendiğimiz figürü dansa katarak her geçen hafta figür repertuarımızı geliştiriyoruz.

Orta Seviye

Atölye Yürütücüsü: Kıvanç Erdoğdu

Atölye Başlangıç Tarihi: 26 Nisan 2024

Atölye Günleri: Her Cuma 20:00-21:30 arası

Atölye Süresi: 2 ay (8 hafta)

 

Sirtaki Atölyesi

Eğlence kültürünün bir parçası olarak görülen sürprizlerle dolu Sirtaki dansının kökenlerine inip dansın büyülü dünyasına yapacağımız yolculuğa hazır mısınız? Taverna kültürü, tabak kırma ritüelleri arasında sıkışmış kendine has hüznü, boş vermişliği ile rebet kültürünün bir yansıması olarak gelişen Sirtaki (Hasapiko – Hasaposerviko) dansını daha yakından tanımak için 2 ay sürecek Sirtaki atölyemize bekliyoruz. Bu süre içinde temel sirtaki adımlarını, birlikte dans etmenin inceliklerini ve komutlar ile dans akışını sağlamayı öğreneceğiz. Derslerimiz, haftada bir ders, 40 dakikalık iki bölüm ve 10 dakikalık aradan oluşacak şekilde toplam 90 dakika olacaktır.

Atölye Yürütücüsü: Kıvanç Erdoğdu

Atölye Başlangıç Tarihi: 24 Nisan 2024

Atölye Günleri: Her Çarşamba 20:00-21:30 arası

Atölye Süresi: 2 ay (8 hafta)

 


Tango Atölyesi

1800’lü yıllarda büyük umutlarla Avrupa’nın birçok ülkesinden, Güney Amerika’ya göç etmiş işçi sınıfının, yabancı oldukları bu coğrafyada tutunabilme mücadelesi adına yaşadıkları ekonomik sıkıntılar, açlık ve hayal kırıklıkları ve bunlarla birlikte taşıdıkları kültürleriyle harmanladıkları bu varoluş zemininde doğmuş bir müzik ve danstır tango…

Tango, hep söylene geldiği üzere aşkın ve tutkunun dansı olmasının ötesinde, mücadelenin, hüznün, isyanın ve başkaldırının da dansıdır.

Yaşamın içinde var olma mücadelesini güçlendiren, tango ile gelin birlikte bir yolculuğa çıkalım.

Atölyenin başlangıç seviyesi; duruş ve denge çalışması, bedensel iletişim ile anlama ve anlatmayı güçlendirecek ve tangonun uzun yolculuğuna kapı aralayacak bir çalışmayı kapsamaktadır.

 

Atölye Yürütücüsü: Seda Kendir

Atölye Başlangıç Tarihi: 29 Şubat 2024

Atölye Günleri: Her Perşembe 19:30-21:00 arası

Atölye Süresi: 4 ay (16 hafta)

 

 

 


DANS ATÖLYELERİ BİLGİLENDİRME FORMU

"*" gerekli alanları gösterir

Adınız Soyadınız*
DD eğik çizgi MM eğik çizgi YYYY
İlgilendiğiniz Atölyeyi / Atölyeleri Seçin*

Bir Öneri

blank

Çocuk Atölyeleri

  Çocuklar için Mitoloji ve Müzik Atölyesi Nurevşan Kırçiçek tarafından çocuklar için tasarlanmış Mitoloji ve …

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi