Dans Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39

Latin Dansları Atölyesi

Latin Dansları Atölyesi başta salsa olmak üzere cha cha cha, merengue ve bachata gibi Latin danslarının yanısıra Latin kültürünü, müziğini ve danslarını tanımak isteyenler için…

 

Latin Dansları Başlangıç Sınıfı

Atölye Yürütücüsü: Huriye Yapıcı

Atölye Başlangıç Tarihi: 7 Ekim 2017

Atölye Günleri: Her Cumartesi 17.30 – 19.00

*Atölye kontenjanımız dolmuştur.

 


Latin Dansları Devam Sınıfı

Atölye Yürütücüsü: Huriye Yapıcı

Atölye Başlangıç Tarihi: 8 Ekim 2017

Atölye Günleri: Her Pazar 14.00 – 15.30

 


Yunan Dansları Atölyesi

“Peloponez”in ihtişamlı, Girit’in cesur ve Ege adalarının şenlikli danslarıyla tanışın! Yunanistan’ın dört bir yanından derlenen rengârenk bir dans repertuvarı sizi bekliyor.

Yunan Dansları Atölyemiz haftada bir defa 1,5 saat süreyle yapılacak. Atölyede yalnızca Hasapiko (Sirtaki) değil, Türkiye kaynaklı Zeibekiko ve Hasaposerviko dansları da dâhil olmak üzere Yunanistan’ın dört bir yanından derlenmiş bir repertuvarı yaklaşık 6 aylık programda, ortalama bir performansla tamamlayan bir katılımcı, 15 Yunan dansını çalışmış oluyor. Bu da, geniş bir çeşitlilik gösteren Yunan müzikleri eşliğinde dans edebilmek anlamına geliyor.

Çalışmaya sıfırdan başlıyoruz. Hem Türkiye insanına nispeten daha tanıdık gelmesi hem de çoklu figür yapısı nedeniyle atölyenin yarısını Hasapiko (Sirtaki)’ya, geriye kalan yarısını da diğer danslara ayırıyoruz. Hemen her hafta yeni bir figürü parçalar halinde adım adım çalışarak birleştiriyor, müzik eşliğinde pekiştiriyor ve her çalışmada bir önce öğrendiğimiz figürü dansa katarak her geçen hafta figür repertuvarımızı geliştiriyoruz.

Atölye Yürütücüsü: Kıvanç Erdoğdu

Atölye Başlangıç Tarihi: 7 aralık 2017

Atölye Günleri: Her Perşembe 20.00 – 21.30

*Atölye kontenjanımız dolmuştur.

 


Tango Atölyesi

Kendiliğinden ve yapanın yarattığı bir dans tango. Ve çoğu kez hayatın metaforik bir ifadesi… Çok doğal, bazen gerçekliğe bir karşı çıkış veya kendini yeniden gerçekleştirme biçimi.

Dans etme yeteneğine sahip olanların değil, herkesin dansı; salonların değil, sokağın dansı TANGO…

Başlangıç Seviyesi Arjantin Tango Atölyesi’nde Arjantin tangonun temel adımları ile birlikte duruş, denge, yürüyüş, ritim, bedenin duygusal ifadesi ve hafızanın doğal buluşması, bunun daha sonra zihin yoluyla teknik duruşlara dönüşmesi amaçlanıyor. Katılımcılar bu çalışmayla kendi özgün stillerini oluşturabilecekler.

Atölyenin temel içeriğini duruş, denge ve yürüyüşle, dans birlikteliğinin çoğaltılması, vücut hâkimiyeti, beden koordinasyonu, yönetim ve takip farkındalığı, ritim ve müzikalitenin algılanması, algının Arjantin tango adımlarına uygulanması oluşturuyor.

Atölye Yürütücüsü : Faysal Tekoğlu

Atölye talep doğrultusunda açılacaktır.

 


Flamenko Atölyesi

Bir duruş ve duyuş dansıdır Flamenko. Tutku, isyan, acı, sevinç ve coşkunun adımları… An gelir topuklarda patlar öfke, an gelir parmak uçlarında şıkırdar sevinç.

Görkemli duruşlar, zarif bilek ve parmaklar, bedenin kapılıp gittiği ritim ve hepsini tamamlayan yüz ifadesi.

Bedeni dans aracılığıyla tanımanın, bu farkındalığı içsel zenginliğe dönüştürmenin ve kendini ifade etmenin bir yoludur Flamenko…

Atölye Yürütücüsü : Huriye Yapıcı

Atölye Başlangıç Tarihi: 7 Nisan 2018

Atölye Günleri: Her Cumartesi 13.30 – 15.00

 

 


DANS ATÖLYELERİNE BAŞVURU FORMU

Bir Öneri

Sinema Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39   Film Dramaturjisi Atölyesi “Sinema Dramaturjisi, yaşamın diyalektiğinin anlamlandırılması, yeniden …

X
X