Fotoğraf Atölyeleri

Fotoğraf Atölyesi

Fotoğraf Atölyesi’nde makine bilgisi, çekim teknikleri, ışık, kompozisyon, fotoğraf çekimi ve değerlendirmesi gibi çalışma başlıkları yer alıyor. Atölye, altı hafta boyunca haftada bir günlük oturumlar şeklinde gerçekleşecek. Atölyeye katılım için tercihen objektifi değiştirilebilir, dijital fotoğraf makinası gerekmektedir.

Atölye Eğitmeni: Levent Karaoğlu

Atölye Başlangıç Tarihi: 4 Kasım 2023

Atölye Günleri: Cumartesi 14.00-18.00 arası

Atölye Süresi: 6 Hafta

 


Görsel Kültür ve Fotoğraf Okumanın Temelleri Atölyesi

Görsel algılama görsellere ilişkin bilginin beyindeki serüvenidir. Bir fotoğrafçı için görsel okuryazar olmanın önemi görselleştirme aşamasında (öngörselleştirme), fotoğraf makinasının vizöründen bakmasından çok önce başlar.

Fotoğrafçı görselini oluştururken – ya da okurken- karşısındaki sahnenin hangi unsurlarının düşüncelerini (fikirlerini) destekleyeceğini, hangilerinin ise aykırı düşeceğini bilmeli; görsel öğelerin çağrıştırabileceği etkilerin farkında olmalıdır. Sahnenin üzerinde oluşturduğu okuma, fotoğrafın biçim ve içerik dengesinin oluşmasında etkili olacaktır.

Fotoğrafçı hikayesini anlatmak için gerçeklikten bir kesit seçer ve görsel ögeler kullanır. Fotoğraf, fotoğrafçının görünür gerçeklikle karşılaşmasından kaynaklandığı için, görüntüde her zaman bir öznel (subjektif) ve bir nesnel (objektif) bileşen vardır ve fotoğraftaki zihinsel ifade, gerçekliğin görsel temsilini aşar. Bir fotoğraftaki görsel içerik gerçekliğe ve aynı zamanda metaforik anlama atıfta bulunur. Ayrıca görsel ögelerin kullanımı, kompozisyon (görsel ögelerin düzenlenmesi) ve fotoğraf tekniği de bir ifade aracı olarak düşünülmelidir.

Fotoğrafların okunmasında kodları, göstergeleri iyi anlamanın ve anlam yaratmanın anahtarı onların karşılıklı ilişkisini betimlemek-yorumlamak-değerlendirmekten geçer.

Bir fotoğrafı okumak fotoğrafçının kendi fotoğrafları için olduğu kadar karşılaştığı-etkilendiği fotoğrafçıların çalışmalarını yorumlaması, eleştirmesi açısından da son derece önemli, öncelikle sezgisel, yoğun, somut bir eylemdir.

Bu atölye fotoğrafçılar kadar fotoğrafı anlamak, değerlendirmek ve yeni görme biçimleri kazanmak isteyen fotoğrafseverlere de açıktır.

Atölye Eğitmeni: Levent Karaoğlu

Atölye Başlangıç Tarihi: 24 Nisan 2024

Atölye Günleri: Çarşamba 19:30-21:30 arası

Atölye Süresi: 6 Hafta

 


Fotoğrafçılar İçin Görüntü İşleme Atölyesi (Photoshop – ACR/Camera Raw)

Atölye, dijital olarak çekilmiş ya da dijital ortama aktarılmış fotoğrafların görsel etkisini artırmak için ihtiyaç duyulan bir aydınlık oda / görsel düzenleme çalışmasıdır. Toplam 6 hafta sürecek ve haftada bir günlük oturumlar şeklinde gerçekleşecek olan ACR Camera Raw / Photoshop Atölyesi’ne katılmak isteyenlerin temel bilgisayar ve fotoğrafçılık bilgisine sahip olması gerekmektedir. Katılımcılar atölyeyi Photoshop programının kurulu olduğu kendi bilgisayarları ile sürdüreceklerdir.

Atölye Eğitmeni: Levent Karaoğlu

Atölye Başlangıç Tarihi: 4 Mayıs 2024

Atölye Günleri: Cumartesi 16:00-20:00

Atölye Süresi: 6 Hafta

 

 

 


FOTOĞRAFÇILIK ATÖLYELERİ BİLGİLENDİRME FORMU

  • DD eğik çizgi MM eğik çizgi YYYY

Bir Öneri

blank

Çocuk Atölyeleri

  Çocuklar için Mitoloji ve Müzik Atölyesi Nurevşan Kırçiçek tarafından çocuklar için tasarlanmış Mitoloji ve …

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi