Sosyal Bilimler Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39

Leninizm Atölyesi

Dört oturum sürecek olan Leninizm atölyesinin başlıkları şu şekildedir:

-Leninizme varan evrensel yol: İkinci Enternasyonalin teslim ettiği 19. Yüzyıl Marksizmi nerede tıkandı ve nasıl ilerleyebilirdi?

-Leninizme varan Rus yolu: 19. Yüzyıl Rus devrimci hareketi hangi noktada tıkanıyordu ve ne yoldan  gelişebilirdi?

-Katkı: Öncülük, sınıf hareketi, sınıf bilinci, örgüt

-Katkı: Emperyalizm, devlet, sosyalist devrim

Katılımcıların şimdiden Lenin’in Ne Yapmalı kitabı başta olmak üzere, yine Lenin’in Emperyalizm ile Nisan Tezleri ve Ekim Devrimi kitaplarını okuma programlarına almalarını öneririz. Ek okuma ve “izleme” önerileri atölye başladığında konuşulacak…

Atölye Yürütücüsü: Aydemir Güler

Atölye Başlangıç Tarihi: 21 Kasım 2019

Atölye Günleri: Perşembe 19.30 – 22.00

Atölye Süresi: 4 hafta

 


Marksizm Okumaları

Dört hafta sürecek çalışmamızı 19. yüzyılla yani Marksizmin kuruluş ve klasik denebilecek dönemiyle sınırlayacağız. Marksizm ve Marksistlerin 160 yıldır insanlığa çeşitli alanlarda neler kattıklarını hatırlayarak başlayacak, sonra hızla Marksizmin arka planına, kaynaklarına, temel kavramlarına gireceğiz.

Marksizmin felsefesi, ekonomisi, siyaset teorisi birbirinden ayrılmaz. Ancak pratik kısıtlar nedeniyle kimi tercihlerde bulunmak durumundayız. Bu ve başka başlıkların her biri başlı başına birer çalışmanın konusunu oluşturabilir. Dolayısıyla Marksizm Okumaları “giriş” düzeyinde düşünülmeli.

“Okumalar” dedik… Komünist Manifesto bir tavsiyenin ötesinde zorunlu ön okuma sayılmalı. İlk buluşmaya Engels’in Marx’ın mezarı başında yaptığı konuşmanın ve Lenin’in “Marksizmin Üç Kaynağı” ve/veya “Marksizmin Bir Açıklaması” makalelerinin okunarak gelinmesi önerilir. Üç makaleye de internet ortamında kısa bir araştırmayla ulaşılabiliyor… Aydınlanma, Fransız Devrimi ve 19. yüzyıl siyasi tarihi üzerine bilgilenme özel olarak yararlı olacaktır. Ve mümkünse, yine internetten kolaylıkla erişilebilen şu üç filmin izlenmesi: 

Wajda, Vaatler Ülkesi

Scola, Varennes Gecesi

Peck, Genç Marx

 

Atölye Yürütücüsü: Aydemir Güler

Atölye Başlangıç Tarihi: 10 Ekim 2019

Atölye Günleri: Perşembe 19.30 – 22.00

Atölye Süresi: 4 hafta

 

 


  SOSYAL BİLİMLER ATÖLYELERİ BİLGİLENDİRME FORMU

Bir Öneri

Çocuk Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39   Çocuklar İçin Sanat Tarihi: Mağara Sanatı Sanat tarihinin dönemlerinin …

X
X