Tiyatro Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39

Celal Kadri Kınoğlu ile Temel Oyunculuk Çalışması

Tiyatro, sinema ve televizyon için oyunculuğa dair soruların cevaplanacağı, tecrübelerin paylaşılacağı çalışma her yaştan tüm meraklılarının katılımına açıktır.

Konservatuvara hazırlananların da katılabileceği çalışmaya ilgililer; klasik ya da modern, yerli-yabancı bir tirat, 2 kişi katılacak olanlar bir sahne çalışmış olarak ya da yalnızca oyunculuğa dair merak ettikleri sorularla gelebilirler.

Atölye Günü: 24 Mayıs Cuma 19.30 – 22.00

 


Epik Dengesizlik: Clown Atölyesi

Clown yolculuğu kendi kişiliğimizin bilinmeyen yönlerinde gezintiye çıkmaya karar verdiğimiz andan itibaren başlar. Ne zaman ki dengesizliği tecrübe ederiz, yaşamın kaotik ve öngörülmez doğasından derinden zevk alan içimizdeki evcilleşmemiş diğeri ile diyolog kurarız iște o zaman Clown yolcuğumuz başlar.

Clown her şeyi paylaşmayı sever. Duygularını, isteklerini, düşüncelerini … O hep ” Evet ”der. Çünkü onun dünyasında herkese ve her şeye yervardır. O, dürtüleri tarafından yönlendirilen büyük bir kahramandır ve poetik yolculuğu sırasında, karşısına çıkan her probleme kendi eşsiz çözümlerini sunar. Clown, burada ve şu anda varolan, bizim için ve kendisi için sürprizlerle dolu olan, oyun oynamayı seven benzersiz bir varlıktır. 

Kendi Clown’umuz ile iletişime geçmek için kurduğumuz her girişim bizi hem içsel hem de dışsal bir yolculuğa yönlendirecektir. Bu da bize daha   derin   insan   ve   daha   iyi   sanatçı  olma   yolunda yardım   edecektir. 

Atölyenin Amacı ve İçeriği : 

Bu  atölye katılımcıları fiziksel tiyatronun  arketipal maskelerinden   biri   olan “ Kırmızı  Burun `u”  keşfetme yolculuğuna davet eder. Hareket ve fiziksel  tiyatro   tekniklerini   temel alan  bu çalışma oyuncunun kendine özgü tiyatral ve şiirsel ifade biçimi bulmasına teşvik eder. Atölyenin pedagojisi özellikle  katılımcının  duygusal  ve fiziksel  dünyasına  odaklanır; onun uzamdaki mevcuyeti, analizi, kuvvetlendirilmesi ve taşıdığı / getirdiği  niteliklerin oyuna dönüştürülmesi üzerine  durur.  Bu da  birbirinden benzersiz Clown karakterlerinin kendine  özgü bedenleri, temposu – ritmi,  sesi,  tavrı   ve   şiirsel dünyası ile  ortaya çıkmasına rehberlik eder. 

Atölye çalışması boyunca bizler, clown olarak yaşamanın nasıl olduğunu tecrübe edeceğiz.  Dengesizliğin ve kaybetmenin sınırlarını zorlayacak, hatalarımızı kutlamaya  başlayacak ve başarısızlığımızın yaratıcı potansiyelini keşfedeceğiz. İçinde bulunduğumuz her zorluk yaratıcılığımızı  tetikleyecek,  bizim   için her durum  bir oyuna  dönüşecek. 

Birçok   sahne   tekniğinden   beslenen   Clown çalışması   bedensel ,  duygusal   farkındalığımızı  ve oyun hazzı uyandırmamızda, güçlendirmemizde bizlere yardımcı olacak. Oyunlar arayıcılığı ile  kendimizi korkulardan  ve ön yargılardan arındıracağız. Çalışmalar boyunca  yapacağımız devinim, doğaçlama, 3 saniye metodu *,  rahatlama,  ritim   ve  kollektif   şarkı   söyleme egzersizleri, her katılımcıya   kendi   yalınlığı,  masumiyeti   ve  bedensel   imgelemiyle   iletişime geçme   fırsatı  verecek.  Bunun   yanında   gizli, yaşanmamış  niteliklerimizin,  yeteneklerimizin ortaya   çıktığı  ve   onlarla   eğlenceli   temas kuracağımız  yaratıcı   bir   sürece   girmiş   olacağız. “Kırmızı  burun yani  dünyanın en  küçük   maskesi” ise  bizlere   kendi clown  karakterimizi   keşfetmede rehberlik edecek. Bu   keşif  serüveni  boyunca bizler, clown  karakterimizin  mevcudiyeti,  projeksiyonu,  ritmi   ve   izleyiciyle  kurduğu vazgeçilmez ilişki  üzerine  çalışacağız. 

“Hayatta   bir   kez   olsun   kendiniz   hakkında  şöyle uzun   uzun   bir   düşünün ;  aksi   takdirde  dünyanın en  iyi   komedisini   kaçırmış  olursunuz.”― Charlie Chaplin 

Atölyemiz oyuncu olan ya da olmayan, amatör veya profesyonel,  kukla  oynatıcısı, pedagog,  terapist,  sokak sanatçısı,  sirk  sanatçısı,  dansçı   ve iç dünyasıyla   iletişime  geçmek   isteyen   herkese açıktır.

PROGRAM:

03  MAYIS 2019 CUMA 18:00-22:00

04  MAYIS 2019 CUMARTESİ 10:00- 16:00 (30dk ara)

05  MAYIS 2019 PAZAR 10:00-16:00 (30dk ara)

Toplam: 15  saat

Atölyenin dili: İngilizce  ve Türkçe

Atölye Yürütücüsü: Gözde Atalay Kokkoris

 


Tiyatro Atölyesi – Bahar Dönemi

İşten ve okuldan arta kalan zamanlarınızda hayatınıza nefes alabileceğiniz bir pencere açmak…

Artık sadece bakmak değil, farkındalıkla izlemek, izlediğini anlamak ve sahnenin büyülü dünyasını deneyimlemek…

Birlikte eylemenin, üretmenin, oynamanın tadına varmak…

İnsanlığın varoluşundan bu yana iyiyi, doğruyu ve güzeli arayan tiyatro sanatının bu özel yolculuğuna katılmak…

Bunları önemsiyorsanız atölyemiz sizleri bekliyor…

Atölyemiz güz ve bahar dönemi olmak üzere yılda iki kezdir. 

Dersler ve Eğitmenler:

Oyunculuk – Ayşegül Sünetçioğlu

Ses-Diksiyon – Elif Arman

Beden-Hareket – Derya Günaydın

Tiyatro Tarihi – Harun Güzeloğlu

 

Atölye Günleri: Pazartesi 19.30-21.30 , Cumartesi 11.00-14.00

Atölye Başlangıç Tarihi: 2 Mart 2019

 

 

 

TİYATRO ATÖLYELERİ BİLGİLENDİRME FORMU

Bir Öneri

Sinema Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39   Sinemada Sanat Tasarımı Atölyesi İster bilim kurgu, ister bugüne …

X
X