Edebiyat Atölyeleri

Öykü Atölyesi – Başlangıç Sınıfı

Öykü Atölyesi, her yaştan, her öğrenim düzeyinden ve öykü yolculuğunda bulunduğu her noktadan isteklinin katılımına açık. Atölyede, başarılı bir öykü dili oluşturmak için gereken kuramsal bilgilerin yanı sıra, Türk ve dünya yazınından örneklerin katılımcılarla birlikte incelenmesine de yer veriliyor. 8 haftalık yoğunlaştırılmış izlencesiyle yapılacak olan bahar atölyesi, isteyen katılımcının öyküsünün, öbür katılımcılarla birlikte irdelemesi olanağını da sunuyor.

Atölye Yürütücüsü: Hürriyet Yaşar

Atölye Başlangıç Tarihi: 10 Nisan 2023

Atölye Günleri: Her Pazartesi 19:30-21:30 arası

Atölye Süresi: 8 hafta

 


“Çığrından Çıkmış Bir Zaman Bu”: Hamlet’in Melankolisi

Böyle der Hamlet daha ilk perdede ve arkasından devam eder: Ey kör talihim benim!/Bana düşmez olaydı dünyayı düzeltmek.”  Shakespeare’in bu çok katmanlı oyununda Hamlet, olanlardan dolayı şaşkındır ve dehşete düşmüştür: eğer şüpheleri doğruysa ve bu korkunç suç işlenmişse o zaman onun gözünde dünyadaki doğruluk ve adalet kavramları da yok olmuştur; ahlaki kavramları sorgulamaya ve dünyanın yaşanmaya değer bir yer olup olmadığını düşünmeye başlar.  Her perde, her sahne ve her diyalog Hamlet’in artan melankolisinin de bir yansıması olur. Peki Danimarka Prensi’nin bu ruh hali ile deliliği ve intikam hırsı nasıl şekillenir?

Dört hafta sürecek bu oyun temelli atölyede Shakespeare’in belki de herkes için bir sınav ve meydan okuma olan Hamlet eserini, çeşitli kaynaklar, oyundan alıntılar ve metin çalışmaları ile ele alacağız. Her daim güncel, her daim çağdaşımız olan bir sanatçının kendi zamanının ruhuna nasıl tanık olduğunu, dört yüz yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen nasıl bizi anlattığını inceleyeceğiz.

 

Atölye Yürütücüsü: Merve Tokmakçıoğlu

Atölye Başlangıç Tarihi: 6 Mayıs 2023

Atölye Günleri: Her Cumartesi 15:00-17:00 arası

Atölye Süresi: 4 hafta

 
 

  EDEBİYAT ATÖLYELERİ BİLGİLENDİRME FORMU

"*" gerekli alanları gösterir

Adınız Soyadınız*
GG eğik çizgi AA eğik çizgi YYYY
İlgilendiğiniz Atölyeyi / Atölyeleri Seçin*

Bir Öneri

Sosyal Bilimler Atölyeleri

Solun Tarihi Üzerine Okumalar Türkiye sol tarihinin genç kuşakların ilgisini çekecek bir literatüre konu olduğunu …