Sinema Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39
 

Sinemada Sanat Tasarımı Atölyesi

İster bilim kurgu, ister bugüne dair, ister tarihsel bir anlatı söz konusu olsun, bir yapımı izlenilebilir kılan, sinemasal anlatımda olmazsa olmaz olan unsurlardan biri, izlenilen yapımın bir gerçeklik duygusu verebilmesi, bir inandırıcılık yaratabilmesidir. Sinemasal anlatımda tutarlı bir gerçeklik duygusu oluşturulamazsa inandırıcılık sağlanamaz ve izleyici de (mantıken) inanmadığı bir şeyi izleyemez. Bunun yaratılabilmesini sağlayacak en önemli girdilerden birini ise Sanat Yönetmeni / Sanat Tasarımcısı sağlar.

Bir yapıt üretilirken şu ya da bu sahnenin yaşanacağı mekânlar nasıl belirlenir, nasıl tasarlanır; uygun aksesuarlar nasıl belirlenir veya tasarlanır, nasıl üretilir; bir filmin dramatik yapısına uygun renkler ve ışık kaynakları nasıl belirlenir, (…)? Görsel gerekliliklerin ilk kararlaştırılma aşamasında görev alan ‘’Yapım Tasarımcısı / Sanat Yönetmeni’’, tasarımlarını gerçeklik duygusuna aykırı olmayacak inandırıcılıkta yaratabilmelidir. Bu atölyede tüm bu tasarım sürecinin nasıl işlediği, bir sanat yönetmeninin hangi donanımlara sahip olması gerektiği ve bu donanımını nasıl kullanacağı üzerinde durulacaktır.

Atölye yürütücülüğü 1986’dan beri sinema alanında çalışmalarını sürdürmekte olan Mustafa Ziya Ülkenciler tarafından yapılacaktır. Sanat yönetmenliği, yapım tasarımcılığı, dekor tasarım ve uygulamaları, resim ve fotoğraf çalışmalarının yanı sıra öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdüren Ülkenciler atölyede, sinemada sanat tasarımının temel kavramlarını örneklendirecektir.

Atölye, çalışmalarına Sanat Yönetmeni ve Yapım Tasarımcısı kavramlarının dünya sinemasındaki örnekleri ve sinema sektöründeki yeri ve önemiyle başlayacaktır. Sanat yönetiminde senaryonun deşifre edilmesi, malzeme tanımı, dekor tasarımında ışık ve sesle ilgili ilkeler, tasarımda fotoğrafın önemi başlıklarıyla devam edecek olan atölye alanın ilgilisi herkesin katılımına açıktır.

Atölye Programı

  1. Oturum: Sanat departmanının film ekibi içindeki yeri ve birimleri, Dünya sinemasının seçkin sanat tasarımları örnekleri ve set arkası belgeselleri
  2. Oturum: Çekim öncesi ve sonrası için “senaryo deşifresi”
  3. Oturum: Dekor uygulamada malzeme tanımı ve uygulama pratikleri
  4. Oturum: Tasarımda fotoğrafın önemi ve temel ilkeleri
  5. Oturum: Dekor tasarımında ışık ve ses ile ilgili temel ilkeler
  6. Oturum: Dönem filmleri ile ilgili mekan ve aksesuar araştırma prensipleri ve gerekli aksesuar üretimleri
  7. Oturum: Mekan ve aksesuar tasarımı için çizim ve maket tasarımı

 

Atölye Yürütücüsü: Mustafa Ziya Ülkenciler

Atölye Başlangıç Tarihi: 9 Mayıs 2019

Atölye Günleri: Perşembe 19.30-21.30 , Pazar 14.00-16.00

 

 

 


SİNEMA ATÖLYELERİ BİLGİLENDİRME FORMU

Bir Öneri

Sosyal Bilimler Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39 Marksizm Okumaları Dört hafta sürecek çalışmamızı 19. yüzyılla yani Marksizmin …

X
X