Sinema Atölyeleri

 

Zamanı Gelmiş Bir Tartışma: Sovyet Sineması

Sovyet Sineması, yaklaşık yetmiş yılda ortaya koyduğu ürünler ve tartışmalarla Yirminci Yüzyıl’da sahneye çıkmış önemli pek çok sinema ekolünden sanat üzerine tartışmalara, sinema eğitimine kadar, tüm dünya sinemasını ve sanatını etkileyecek kadar önemli bir üretimin evi olmuştu.

Bu atölye, toplam beş oturumda, aslında pek tanınmayan Sovyet Sineması’nın seyrini ve tarihini ana hatlarıyla tarif etmeyi, pek tanınmayan film örneklerine de yer vererek bu ülkenin sinemasını incelemeyi; ayrıca bu sinemayı biçimlendiren tartışmaları ve bugüne devrettiklerini ele almayı hedefliyor.

Lenin sinema için neden “sanatların en önemlisi” demişti? Avangard sanat nereden çıktı, sinemada nasıl karşılık buldu?.. Sovyetler’de sinema eğitimi ve endüstrisi… Sinemada teknoloji risk yaratır mı?.. Başka türlü bir propaganda: “Sovyet müzikalleri”… Sovyet Sineması Holivud’un tersine savaş kışkırtıcılığı yapmamayı nasıl becerdi?.. Sovyet Sineması’nda neden korku filmi çekilmedi?.. Sovyet Sineması SSCB’yi nasıl eleştirdi?.. Sovyetler Birliği çözülürken sineması ne anlatıyordu?

Sovyet Sineması’nın bugüne ve sinemaya dair söyleyeceği çok şey var, hâlâ.

 

Atölye Yürütücüsü: Çağrı Kınıkoğlu

Atölye Başlangıç Tarihi: 14 Ekim 2023

Atölye Günleri: Cumartesi 14:00-16:00 arası

Atölye Süresi: 5 Hafta

 

 


SİNEMA ATÖLYELERİ BİLGİLENDİRME FORMU

"*" gerekli alanları gösterir

Adınız Soyadınız*
DD eğik çizgi MM eğik çizgi YYYY
İlgilendiğiniz Atölyeyi / Atölyeleri Seçin*

Bir Öneri

Sosyal Bilimler Atölyeleri

“İşgalciler Her Zaman Kaybeder” – Mütareke İstanbulu’ndan Portreler Atölyesi Osmanlı İmparatorluğu’nun payitahtı Büyük Savaş’taki yenilginin …

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi