Yılmaz Onay’ı Yitirdik

Memleketimizde tiyatronun birbirinden farklı pek çok evresine tanıklık etmiş, darbe dönemleri dahil hiçbir koşulda tiyatro üretimine ara vermemiş bir tiyatro insanını, Yılmaz Onay’ı yitirdik.

Ankara Sanat Tiyatrosu, Çağdaş Sahne gibi tiyatromuzun üzerinde köklü etkileri olmuş tiyatroların tamamında, dönemi için halkın mücadelesinin sembolü haline gelmiş oyunların pek çoğunda onun imzası var.

Nâzım Hikmet’in üzerindeki yasağın kalkmasında, Brecht’in kuramının ve oyunlarının tiyatro insanları ve seyircilerince tanınmasında yine onun imzası var.

Örgütlü aydın tavrını hayatı boyunca taşıyan, eşit-özgür bir ülke mücadelesini sanatçı kişiliğiyle buluşturan örnek bir aydındı Yılmaz Onay.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin çalışmalarına verdiği emek ve katkısı saymakla bitmez.

Nâzım Hikmet gibi komünist kimliğini sanatçı niteliğinin her zaman yanında kullanan Yılmaz Onay’ı kendi sözleriyle uğurluyoruz:

“En değerli komünist hayatının sonuna kadar komünist olarak yaşayabilendir.”

NHKM, Yılmaz Onay’ı üretimleriyle yaşatacaktır.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi 

Bir Öneri

NHKM'den Açıklama
56. Troia Festivali İçin Umut Işığı AKP Değil, Dayanışmadır!

NHKM olarak gericilikten, sermayeden ve AKP'den bağımsız; barışa, özgürlüğe, eşitliğe sahip çıkan bir festival için yapılacak dayanışmaya sanatçı dostlarımızı da içine katarak elimizden gelen katkıyı sunacağımızı duyuruyoruz.

X
X