Sanatçılardan özür dileyeceksiniz!

nazim

AKP iktidarı, sanat kurumları ve sanatçılar üstündeki baskı ve dayatmalarını, adaletsizliği, hukuksuzluğu, eşitsizliği kabullenmeyenleri hedefe koyarak gerçekleştiriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan sanatçıların sosyal medya hesaplarının incelenerek “suç unsurları” icat edilmesi ve bu gerekçeyle sanatçılara soruşturma açılması, bununla da yetinmeyerek “soruşturmanın geleceği için” açığa alınmaları, adlı adınca düşmanca bir tutumdur.

AKP gericiliğinin tek tek sanatçılar ve tüm sanat alanları üzerinde kurduğu faşist baskının bu son örneği, “terörizmle mücadele” adı altında, OHAL’i baskıyı artırma ve sindirme fırsatı olarak kullandığının açık göstergesidir. 100 yaşındaki bir sanat kurumuna reva görülen saldırı, utanç vericidir.

Soruşturmalar derhal durdurulmalıdır.

Sanatçılardan özür dilenmeli ve görevlerine dönmeye davet edilmelidirler.

Soruşturma emri verenler derhal istifa etmelidirler.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi olarak, AKP gericiliğin tüm dayatmalarına karşı sanat emekçileri ile yan yana olduğumuzu bir kez daha ilan ediyor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda yaşanan bu düşmanlığa boyun eğmeyeceğimizi, bu hukuksuzluğun ortadan kaldırılmasının takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi

 

Bir Öneri

blank

Büyük şairin 59. ölüm yıldönümünde
Nâzım’ın dizeleri, Metin Coşkun’un sesinde

Memleketimden İnsan Manzaraları - Birinci Kitap