MSGSÜ boyun eğmiyor!

Bu Düzen Değişmeli Platformu ve Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin çağrısıyla MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı’nın önünde buluşan öğrenci, veli ve aydınlar “Sanat düşmanlarına boyun eğmiyoruz” diyerek 26 Haziran’da gerçekleştirilmesi planlanan tahliyeye direnme çağrısı yaptı.

Velilerin, akademisyenlerin ve basının yoğun ilgi gösterdiği basın açıklamasında söz alan sanatçı ve İstanbul 2. Bölge bağımsız milletvekili adayı Orhan Aydın, AKP döneminde sanata ve eğitime yapılan müdahalelere dikkat çekerek bu olayın ilk örnek olmadığını ifade etti. 

Marmara Üniversitesi Müzik bölümünün kapatılması, Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılması ile aynı sürece denk gelen bu hamlenin hükümetin sanata olan düşmanlığını açığa çıkardığının altını çizen Aydın, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Okulun boşaltılma emrini hiçe sayıyoruz. Salı günü bu okuldan mezun olan bütün sanatçılar ve bütün sanatçı arkadaşlarımız burada olacaklar. Gerekirse bu okulu işgal edeceğiz ve buradan dışarı çıkmayacağız.”

‘DÜNDEN DAHA ÖRGÜTLÜ OLMALIYIZ’

Orhan Aydın’ın ardından söz alan İstanbul 1. Bölge bağımsız milletvekili adayı Aydemir Güler ise Türkiye’nin keyfiyetle yönetilen bir ülke olamayacağını ancak bu ülkenin 16 yılını çalanların böyle düşünerek yanıldığını vurgulayarak “Türkiye boyun eğenlerin ülkesi olmayacak. Bu ülkede keyfiyeti reddediyorum diyen herkes Mimar Sinan’dan başlayarak yaratılan bu çamurun dağıtılacağına bir kez daha söz veriyor” dedi.

Aydemir Güler konuşmasına şu sözlerle devam etti: 

“Seçimden çıkan hangisi olursa olsun Türkiye’nin ihtiyacı boyun eğmeyenlerin dünden yarına daha fazla örgütlü olmalıdır. Mimar Sinan’a yönelen bu saldırıyı da püskürtürüz. Ülkemizdeki bu karanlık yobaz iktidarına da son veririz. Yeter ki boyun eğmeyenler yalnız olmadıklarını birbirlerine hissettirsin.”

 

Bir Öneri

blank

Büyük şairin 59. ölüm yıldönümünde
Nâzım’ın dizeleri, Metin Coşkun’un sesinde

Memleketimden İnsan Manzaraları - Birinci Kitap