Per18Tem21:00Yazlık Sinema: Zengin MutfağıSinema21:00 Nâzım Hikmet Kültür Merkezi - KadıköySALONNHKM Bahçe

Etkinlik Bilgileri

Bu topraklarda yetişmiş en önemli tiyatro yaratıcılarından Vasıf Öngören’in 1977 tarihli aynı adlı oyununun film uyarlamasıdır Zengin Mutfağı (sinemaya uyarlanan bir diğer oyunu da “Asiye Nasıl Kurtulur?” adlı oyundur). Ele aldığı konu itibariyle ve ele alış şekliyle, bu ülke sanat tarihine damga vurmuş oyunlardan biridir:
Tüm dünyası, Kerim Bey adlı iş adamının konağındaki çalıştığı mutfak ve mutfağın arkasındaki yatak odasından ibaret olan eski pehlivan Lütfü Usta (Şener Şen), bir sabah kalktığında konakta kimsenin olmadığını fark ediyor. O gün nişanı olan aşçı yamağı kızın (Nilüfer Açıkalın) sözlüsü Selim de ortadan kaybolmuştur. Bir süre sonra gelen şoför Seyfi’nin ağabeyinden, işçilerin greve çıktığını, büyük eylemler yaptıklarını öğrenirler. Patron Kerim Bey de bu nedenle yurtdışına kaçmıştır. Eylemler bastırılınca Kerim Bey döner… Döner ama ortam gerçekten “sakinlemiş” midir?

Türkiye tarihinde büyük politik ve toplumsal etkileri olmuş 15-16 Haziran (1970) işçi eylemlerini arkaplana alan bu eser, kurduğu dramatik yapı sayesinde, bir mutfağın ve konağın çalışanları üzerinden, toplumsal – siyasal çalkantıları ve insani çelişkileriyle bütün memleketi bir konak mutfağında toplayabilmesi ve çözümleyebilmesiyle, gerçek bir başyapıt düzeyine ulaşmıştır.

Yönetmen: Başar Sabuncu
Oyuncular: Şener Şen, Nilüfer Açıkalın, Okday Korunan, Gökhan Mete, Osman Görgen
Yıl: 1988
Süre: 76′

Zaman

18 Temmuz 2019 Perşembe 21:00

Bu etkinliği paylaş

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi