Per15Ağu21:00Yazlık Sinema: SürüSinema21:00 Nâzım Hikmet Kültür Merkezi - KadıköySALONNHKM Bahçe

Etkinlik Bilgileri

Programımızdaki filmler arasında Zeki Ökten’in yönetmenliğini yaptığı diğer bir film, Yılmaz Güney’in cezaevindeyken senaryosunu yazdığı Sürü filmi. Bu filmle birlikte Güney’in adı “cezaevinden film çeken yönetmen”e de çıkmıştı; Sürü’ye ek olarak Endişe, Düşman ve Yol filmleri de Güney cezaevindeyken gerçekleştirilen yapımlar oldu. Tüm bu filmlerin senaryo yazım süreçlerinden çekim kopyalarını günü gününe izleyip, çekim ekibine öneriler ve yönlendirmelerde bulunan Güney’in bu çabası gerçekten önem taşır.

Sürü, 1970’ler itibariyle giderek yoğunlaşan kapitalistleşmenin ve dolayısıyla tarımda makineleşmenin, Türkiye’nin doğusunda nasıl bir toplumsal dönüşüme kaynaklık ettiğini, yoksul ve topraksız Kürt köylüsünün çıkışsızlığını ele alıyor. Sermaye düzeni bir yandan ağalık ve aşiret düzeniyle uzlaşırken, diğer yandan küçük ve mülksüz aileleri yokolmanın ve dağılmanın eşiğine getiriyor.

Böyle bir ailenin reisi olan Hamo Ağa, oğullarıyla birlikte tek geçim kaynakları olan sürülerini Ankara’ya götürüp satarak kışı geçirmenin hesabını yaparken, oğullarından Şivan da hasta karısı Berivan’ı da Ankara’ya götürüp tedavi ettirmeye niyetli. Bu yolculuk, Nâzım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaraları’nı anıştıracak kadar güçlü ve çarpıcı bir eserde ele alınıyor.

Yılmaz Güney ve Zeki Ökten’in imzasını taşıyan bir başyapıt.

Yönetmen: Zeki Ökten
Oyuncular: Tuncel Kurtiz, Tarık Akan, Melike Demirağ, Yaman Okay, Erol Demiröz
Yıl: 1979
Süre: 129′

Zaman

15 Ağustos 2019 Perşembe 21:00

Bu etkinliği paylaş

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi