Paz23Oca18:30Okuma Tiyatrosu: Nâzım Hikmet "Yolcu"Okuma Tiyatrosu18:30 Beyoğlu Ses TiyatrosuSALONBeyoğlu Ses Tiyatrosu Etkinlik sona erdiPRÖMİYER

Bilet Satış

blank

Bu etkinliğe bilet satışı durdurulmuştur...

Etkinlik Bilgileri

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi olarak, Nâzım Hikmet’in 120. yaşını Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda Okuma Tiyatrosu geleneği ile selamlıyoruz.

23 Ocak 2022 Pazar günü saat 18:30’da sahnelenecek olan Nâzım’ın “Yolcu” oyunu, yazıldığı 1941 yılından günümüze seslenerek, yalnızlık ve yoksulluğa itilmiş insanların yazgıları zannettikleri karanlık ve bunalımdan dayanışma ve mücadele ile çıkabileceklerini de vurgulamaktadır.  

“Bırak… Konuşayım… Konuşmak istiyorum… Muhasebe meselesi…Biz, fena insanlar değildik. Fena olduk. Fena yaptılar. Sonra… Işığı gördüm… Dünyayla, hayatla bağ meselesi…”

Yokluk, yoksulluk, açlık, sefalet, savaş, zorbalık pekâlâ geride kalabilirdi; yobazlık, bağnazlık, cehalet yok edilebilirdi ancak bunların tek bir şeye hizmet ettiğini Nâzım çok iyi biliyordu: hayata şekil verenler, üretenler bir araya gelemesin, ayağa kalkamasın, patronun cebi dolsun ve sömürü devam etsin…

Nâzım, bu anlamda her daim hayatı yaratanların şairiydi. Büyük bir enerji ve yaratıcılıkla, aklıyla, yüreğiyle, emeğiyle hayatı yaratanların, kendi güçlerinin farkına varmasını sağlamaya uğraşıyordu. Umut ancak bu şekilde var olabilirdi:

“Pencereyi kapatma… Pencereler kapandığı için… belki de… bunun için fena olduk… Senin bir dalgan varmış hani. Daha güzel, daha haklı insanlar… O dalgayı kaybetme…”

Büyük şair Nâzım’ı Türkiye’nin ve dünyanın tüm emekçileri ile, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle, kol kola, omuz omuza bir dayanışma ile anıyoruz. İyi ki doğdun Nâzım!

Okuma Tiyatrosu
       “Yolcu”

Yazan: Nâzım Hikmet

Dramaturgi: Yılmaz Onay (Anısına saygıyla)

Yöneten: Orhan Aydın, Harun Güzeloğlu

Işık Tasarım: Yüksel Aymaz

Işık-Efekt: Mehmet Okuroğlu

Görsel Tasarım: Cem Yarkın

Okuyanlar

Orhan Aydın

Ender Yiğit

Senan Kara

Cansu Fırıncı

Şükrü Veysel Alankaya

Dış Ses

Levent Ülgen.

Zaman

23 Ocak 2022 Pazar 18:30

Etkinlik Yeri

Beyoğlu Ses Tiyatrosu

Hüseyinağa Mahallesi, İstiklal Cd. 62/90 34435 Beyoğlu/İstanbul

SALON

Beyoğlu Ses Tiyatrosu

Sağlık yönergeleri

Maske zorunluluğu
Etkinlik alanı dezenfeksiyonu

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi