Cum08Nis20:30Rosa LuxemburgOyun20:30 SALONRuhi Su Salonu

Bilet Alımı

blank

Bu etkinliğin başlama zamanı geçtiğinden, bilet alınamaz!

Etkinlik Bilgileri

Margarethe von Trotta’nın “Rosa Luxemburg” adlı filminden esinlenerek…

“Ben Rosa. Nam-ı diğer Kızıl Rosa.
1871 yılının 5 Mart’ında Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Polonya’da doğdum. Genç yaşlarımda sosyalizmle tanıştım ve dönemin solcu gruplarında yer aldım. Daha 18 yaşındayken içinde bulunduğum gruplar ve politik görüşüm yüzünden İsviçre’ye kaçmak zorunda kaldım. Marksist, filozof, ekonomist, savaş karşıtı ve devrimciyim, Leo’nun da dediği gibi biraz da müsrifim. Marksizmin katı bir ideoloji ve biat edilecek bir görüş olmadığını savundum. Bir dönem Engels’in öğrencilerinden Eduard Bernstein’la “Sosyalizmin Sorunları” hakkında tartışma yaşadım. Lenin ile de parti bünyesi kavramı ve parti kütle eylemleri konusunda polemiğe giriştim. Berlin’de bir süre kaldıktan sonra, Rusya’daki devrime katılmak için ve Leo’dan da uzun süre haber alamayınca sonunda Polonya’ya gitmeye karar verdim.”

Oyun 1871 Polonya doğumlu siyasi tarihin en önemli isimlerinden Marksist filozof Rosa Luxemburg’un hayatını, siyasi geçmişini ve duygusal yaşamını anlatmaktadır.

Sol Sahne’nin sergilediği ve ilk gösterimi 6 Nisan akşamı saat 20:30’da NHKM Ruhi Su Salonu’nda yapılacak olan oyuna tüm NHKM dostlarını davet ediyoruz.

Sol Sahne

YAZAN & YÖNETEN
Yüksel Aymaz

OYNAYANLAR
Haris Simyonidis
Deniz Eylem Çubuk
Eray Karadeniz

KONTRBAS
Aycan Bilginer

KOSTÜM & DEKOR
Yüksel Aymaz

SES & IŞIK
Tugay Boz

 

 

Tarih

8 Nisan 2022 Cuma 20:30

SALON

Ruhi Su Salonu

Sağlık yönergeleri

Maske zorunluluğu