Per29Tem21:00ManifestoOyun21:00 Nâzım Hikmet Kültür Merkezi - KadıköySALONNHKM Bahçe Etkinlik sona erdi

Bilet Satış

blank

Bu etkinliğe bilet satışı durdurulmuştur...

Etkinlik Bilgileri

Manifesto’nun dünya prömiyeri 21 Nisan’da Moda Sahnesi’nde sahneden naklen yayınla İngilizce altyazılı olarak gerçekleştirilmişti.

Bu prömiyerin ardından ilk seyircili gösterim 29 Temmuz Perşembe Saat:21.00’de Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Kadıköy’ün bahçesinde yapılacak.*

Marx ve Engels’in dünyayı sarsan eseri Komünist Manifesto tarihte ilk kez tiyatro sahnesinde. Dünyada neredeyse her dile çevrilen, basımı ve dağıtımı yüzlerce kez yasaklanan, onlarca kez toplatılan bu kitap bizce hala güncelliğini koruyor. Yazıldığı yüzyıldan bu yana tarihin akışı içerisinde çok büyük toplumsal değişiklikler olsa da, metnin temel tartışması olan “ezenler” ve “ezilenler” arasındaki kavga sürüyor. Birileri hiçbir zaman tüketemeyeceği servetlere sahip olurken, dünyada yeterince beslenemeyen, temel insani ihtiyaçlarına ulaşamayan, okul yüzü dahi göremeyen yüz milyonlarca insan yaşıyor. Dünyamız şirketlerin para kazanma hırsı yüzünden can çekişiyor. Kadınların eşitlik mücadelesindeki kazanımları birer ikişer ellerinden alınmaya çalışılıyor. Çocuk işçilik gün geçtikçe artıyor. Emekçiler emeklilik haklarını dahi kaybediyor. Daha saymakla bitmeyecek yüzlerce çarpıklık… İnsanlık ve yaşam bu sömürüyü hak etmiyor. Kapitalizmin dünyayı bir felakete doğru sürüklediğini daha 18. Yüzyılın ortalarında gören iki büyük düşünürün bu “uyaran” eserini, çevre felaketlerinin eşiğinde yaşayan 21. Yüzyılın insanlarıyla tiyatronun olanaklarını kullanarak buluşturmak istedik. Felaketin eşiğindeyken Marx’ın şu sözü hâlâ çok kıymetli, “Filozoflar şimdiye dek dünyayı çeşitli şekillerde yorumlamışlardır; oysa asıl mesele dünyayı değiştirmektir.”

Yazan: K.Marx, F. Engels
Çeviren: G. Doğan Görsev
Uyarlayan ve Yöneten: Harun Güzeloğlu
Oynayan: Cansu Fırıncı
Metin Danışmanı: Aydemir Güler
Müzik: Dengin Ceyhan
Koreografi: Gülgün Nural
Kostüm: Nazan Celebci (ZeZe)
Işık Tasarım: Yüksel Aymaz
Görsel Tasarım: Orçun Kaya
Sahne Tasarım: Harun Güzeloğlu
Yönetmen Asistanı: Şilan Ecem Gül
Fotoğraf: Orçun Kaya
Işık-Efekt: Süleyman Kaleli

*Oyunun ardından yönetmen Harun Güzeloğlu ve oyuncu Cansu Fırıncı seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

Zaman

29 Temmuz 2021 Perşembe 21:00

Sağlık yönergeleri

Maske zorunluluğu
Ateş ölçümü
Fiziksel mesafe
Açık hava etkinliği

Bu etkinliği paylaş

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi