Çar08Oca20:00Kuka-İptal EdilmiştirOyun20:00 Nâzım Hikmet Kültür Merkezi - KadıköySALONRuhi Su Salonu

BİLETİX / BİLETİNİAL

Bilet Al

Etkinlik Bilgileri

Seyircisiyle taş üstüne taş koyarak kurulan bir kule. Tek kişilik bir dünya.

Anadolunun en eski tiyatral biçimlerindendir Meddah ve Dengbej. Tek kişilik ve şarkılı anlatı tiyatrosu olan bu biçim, anonim aşk öykülerini, kadim masalları, tarihsel olayları dramatize ederdi. Çoğu zaman bir ana kanavası olsa da yazılı bir metni hiç bir zaman olmamıştır. Seyirciyle etkileşimli ve doğaçlama kurulur. Tüm karakterleri ve atmosferi tek kişinin yaratması itibarıyla, esas olarak iki oyuncu ile kurulan ancak zamanla eklenmiş yan karakterlerle daha kalabalık da olabilen orta oyunundan ayrılır.

Meddah/Dengbej geleneğinin bugüne taşınması ve modernize edilmesinde, bizim için anlatının, performansın, şarkıların doğaçlama olması ve seyirci ile o an orada yaratılması belirleyici olmuştur. Elbette ki ışık, müzik gibi ana enstrumanları da kullanılmaktadır. Ancak ana kuralımız burada da geçerlidir; onlar da doğaçlama performanslarını gerçekleştirirler.
Aslında geleneksel haliyle sadece oturmaya yarayan sandalye, zaman zaman mekan, zaman zaman da başkaca araçlara dönüşebilen tek dekor parçası olur. Yine gelenekselinde ter almak için kullanılan mendil; belde belde gezerken dayanak olan ve kahvede, meydanda seyircinin dikkatini canlı tutmak için yere vurularak kullanılan baston, oyuncunun karakter yaratımında kullandığı aksesuarlara dönüşür. Hatta bazen bizzat karakterlerin kendisi olur.

Oyunumuzun merkezi, o an orada, seyirciyle interaktif ve doğaçlama bir hikaye kurmaktır. Oyunumuza taş üstüne taş dizerek oynanan bir çocuk oyunu olan KUKA ismini vermemiz de bundandır.

Niyetimiz ise modern oyuncu/anlatıcı performansı ve tiyatrosunun olanaklarını kullanarak Meddah/Dengbej geleneğini, yeniden Modern Anadolu tiyatrosunun bir parçası kılmaktır…

Oynayan: Burak Tamdoğan

Zaman

8 Ocak 2020 Çarşamba 20:00

Bu etkinliği paylaş

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi