Cmt12Şub18:00Fotoğraf Sergisi: FotoKolekt "Herkes Bir Gün Zengin Olacak"Sergi18:00

Etkinlik Bilgileri

Geçtiğimiz Kasım ayında kuruluşunu yayımlamış olduğu manifesto ile duyuran FotoKolekt’in, yoksullaşma ve hayat pahalılığını konu edinen “Herkes bir gün zengin olacak” adlı fotoğraf sergisi 12 Şubat -12 Mart tarihleri arası Kadıköy NHKM’nde ziyaretçileri ile buluşacak.

FotoKolekt’in ilk sergisinde yer alan sanatçılar giderek artan yoksulluğu ve hayat pahalılığını kadrajlarına alarak, var olan sorunun toplumdaki yakıcı yansımalarına odaklanıyorlar. Bunu yaparken aynı zamanda, kapitalizmin kültür endüstrisi aracılığıyla pazarladığı, “bir gün zengin olma” hayalinin gerçekliğini ve inandırıcılığını da sorgulayarak düzenin çelişkisini anda yakalama amacı gütmektedirler.

NHKM Kadıköy bünyesinde 12 Mart’a kadar devam edecek sergide FotoKolekt üyesi toplam 17 sanatçıdan 19 eser yer alacaktır.

Tüm NHKM dostlarını, sanatseverleri ve fotoğraf tutkunlarını 12 Şubat Cumartesi saat 18:00’de gerçekleşecek olan açılışa davet ediyoruz.

Fotokolekt Manifestosu:

Bizler genç fotoğrafçılarız! Teknolojik gelişmelerle birlikte fotoğraf çekmek “kolaylaşsa da”, bizler üretim araçlarımız olan kamera ve ekipmanları alabilmek için aylarca alanımız dışındaki işlerde çalışmak zorunda olanlarız… Esnek çalışma koşulları adı altında sabahtan akşama kadar her türlü angaryaya maruz kalarak sömürülüp, karşılığında “mesleki deneyim” dışında hiçbir şey alamayanlarız… Kimileri için fotoğraf yalnızca selfielerden, sosyal medyadaki “havalı” pozlardan veya ismi duyulan fotoğrafçıların post-modern sergilerdeki anlamsız çalışmalardan ibaret olsa da, bizler hayalini kurduğumuz üretimler için günlerce kafa yorup, bazen bir anı kaçırmamak için saniyelerle yarışanlarız… Geçimimizi sağlamak için çalıştığımız stüdyolarda, üretimlerimiz piyasa tarafından sektörün mekanik formlarına sokularak yaratıcılığımız engellenmeye çalışılsa da, bizler, insanlık dışı çalışma saatlerinden ve derslerimizden arta kalan zamanlarda uykumuzdan kısarak üretmeye çalışanlarız… Sistemin bize ve fotoğraflarımıza değer vermediğini çok iyi biliyoruz. Var olan düzen yalnızca ürünlerini daha çok satarak kâr etmenin ve kültür endüstrisi aracılığıyla var olan çelişkilerin üzerini örtmenin yollarını aramaktadır. Fotoğraf sanatı onlar için; düzenin normlarına uygun modellerin yer aldığı reklam sektörünün bir uzantısı ya da toplumdan yalıtılmış alanlarda maddi güce sahip belirli bir zümrenin tekelinde icra edilen, öz- biçim arasındaki diyalektiğin kopartıldığı üretimlerden ibaret. Bu kopuş yalnızca niteliksiz ve içi boş üretimlerin ortaya çıkmasına neden olmamaktadır. Aynı zamanda gerçeklik, sanatçının zihin dünyasında yeniden ve yeniden üretilme işlevini yitirerek sistem tarafından çarpıtılmakta ve önemsizleştirilmektedir. Bununla birlikte fotoğrafçılar, “fotoğrafçılığın doğası” bahane edilerek üretim süreçlerinde ve sonrasında bireyciliğe mahkum edilerek yalnızlaştırılmaktadır. Tüm bunlara sistemin neden olduğu hayat pahalılığı ve ideolojik kuşatma da eklendiğinde, umutla üretebilmek ve yaşayabilmek için geriye tek bir seçeneğimiz kalıyor. O da dayanışarak kolektif bir şekilde hareket etmek! Bizler elimizin kirlenmesinden korkmayarak kollarımızı sıvıyoruz! Steril hayatlarından toplumsal olana gözünü kapatanlara ve karanlığı yaymaya çalışanlara inat objektifimizi toplumsal olanın, gerçekliğin üzerine odaklıyoruz. Ve bizler, yalnızca tarihi belgeleme ve tanıklık etme derdinde değiliz. Bizler, bu düzeni değiştirmek için kameramızın ne kadar güçlü bir silah olduğunu biliyor ve bu iradeyle yola çıkıyoruz. Kadrajımızı topluma çeviriyoruz! Fotoğrafla ve Fotoğrafla Değiştir!

 

Zaman

12 Şubat 2022 Cumartesi 18:00

Sağlık yönergeleri

Maske zorunluluğu

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi