Çar05Eyl21:00Fidel'in Yüzünden!Sinema21:00 SALONNHKM Bahçe

Etkinlik Bilgileri

Ellinci Yılında 1968 ve Sinema

İkinci Savaş’ın sona ermesinden yaklaşık yirmi yıl sonra, dünyanın pek çok bölgesinde toplumlar biriken iktisadi-politik-kültürel sıkışmaların sonucu kaynamaya başlıyor. Kalıcı bir barış ve refah
getirmeyen savaş sonrası dönem, emperyalist metropollerde ve dönemin burjuva jargonuyla “gelişmekte olan” yani aslında geri bıraktırılmış ülkelerde, politik toplumsal hareketlere sahne oluyor.
1968 Mayıs ayında Paris’teki gösterilerle simgeleşen bu hareketlilik, öncesi ve sonrasıyla 20. Yüzyıl tarihinde özgün bir uğrak.

Bununla birlikte, bu hareketlilik aslında tüm dünyada ortak bir karakter taşımıyor. ’68, emperyalist metropollerde, yoksulluğu da gündemine almakla birlikte, daha özgürlükçü, insan hakları eksenli bir ton kendini hissettirirken, geri bıraktırılmış, yarı-sömürge ülkelerde, Türkiye’;de de olduğu gibi, anti- emperyalist, bağımsızlıkçı, kalkınmacı, eşitlikçi ve halkçı bir karakter öne çıkıyor.

Sınırlı sayıda da olsa, seçtiğimiz filmlerle, hem zaman hem de mekânda bir gezintiye çıkmaya ve elli yıl önceki bir süreci hatırlatarak, aslında bugün üzerine düşünmeye davet ediyoruz sizleri.

Hazırladığımız programda, bu dönemi, dönemi hazırlayan savaş sonrası toplumsal koşulları, ’68’in çeşitli ülke sinemalarındaki yansımaları ve sonrasındaki dönüşümler üzerinden işlemeye çalıştık.
——————–
Fransız bir aristokrat bir ailenin torunu olan Anna, anneannesinin evinde alıştığı lüks ve rahat yaşamının neden ve nasıl değiştiğini anlamakta güçlük çekmektedir. Yeni evlerine gelen anne ve
babasının sakallı arkadaşları, çeşitli ülkelerden göçmen bakıcılar, üzgün kadınlar, ona önce hiç anlamadığı ve tepki gösterdiği bir dünyanın kapılarını açıyor giderek. Fidel’in Yüzünden,bir dönemin
atmosferini zengin ve ustalıklı bir şekilde yansıtmayı başaran bir film. İspanya İç Savaşı’nın izlerinden Yunanistan’daki Albaylar Cuntası’na, Paris ’68’inden Şili’deki ABD darbesine; kadın özgürleşmesinden ortaklaşmacılığa ve dayanışmacılığa kadar, bir dönemin pek çok unsuru, bir çocuğun gözünden berraklaşıyor ve anlam kazanıyor: Şu komünistler ne istiyor sahi?

Filmin özgün adı: La Faute à Fidel!
Yönetmen: Julie Gavras
Oyuncular: Nina Kervel-Bey, Julie Depardieu, Stefano Accorsi
Ülke: Fransa
Yapım yılı: 2006
Süresi: 99’

Gösterimler ücretsizdir.

Tarih

5 Eylül 2018 Çarşamba 21:00