Cmt18Mar15:00Çocuk ve sınavlar, meslek seçimi, gelecek kaygısı…Söyleşi15:00 SALONYılmaz Güney Salonu

Etkinlik Bilgileri

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Ferda Volkan ve
Rehberlik Uzmanı Fatoş Kökmen’nin katılımıyla

Bugünkü eğitim sisteminde ilk merkezi sınavlarına 8. sınıfta, yani 14 yaşında giriyor çocuklar. Ancak öncesindeki 4 sene hep bu sınava odaklı bir eğitim alıyor, hep bu sınavda başarıyı hedefleyerek yaşamaları bekleniyor.

Sadece sınav odaklı bir sistem haline gelen ve çocukların özgün yeteneklerini ve farklılıklarını ortaya çıkarmak yerine sınav odaklı bireyler yaratan bu sürecin içinde çocuklarda ciddi psikolojik rahatsızlıklar, aşırı kaygı, tikler ve ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.

Yine aynı sınav sistemi sonucunda çoğu öğrenci ya tercih etmediği/istemediği okullara yerleştiriliyor, ya da ailesinin ekonomik durumu zorlanarak bir özel okula gitmek zorunda bırakılıyor. Travma böylece çocuktan sonra aileyi de içine alarak lise dönemi boyunca büyüyerek devam ediyor. Tüm hayallerini lise son sınıfta gireceği birkaç saatlik bir sınava bağlayan gençler, zaten çalkantılarla dolu bu ergenlik döneminde bir de gelecek kaygısı ve meslek seçimi baskısına maruz kalarak iyice eziliyorlar.

Peki bu durumdaki çocuk ve gençlere nasıl yaklaşmalı, nasıl desteklenmeli? Bu bireysel bir sorun mudur? Bireysel olarak çözmek mümkün müdür?

Tarih

18 Mart 2017 Cumartesi 15:00