Çar15Ağu21:00İsyanSinema21:00 Nâzım Hikmet Kültür Merkezi - KadıköySALONNHKM Bahçe

Etkinlik Bilgileri

Ellinci Yılında 1968 ve Sinema

İkinci Savaş’ın sona ermesinden yaklaşık yirmi yıl sonra, dünyanın pek çok bölgesinde toplumlar biriken iktisadi-politik-kültürel sıkışmaların sonucu kaynamaya başlıyor. Kalıcı bir barış ve refah
getirmeyen savaş sonrası dönem, emperyalist metropollerde ve dönemin burjuva jargonuyla “gelişmekte olan” yani aslında geri bıraktırılmış ülkelerde, politik toplumsal hareketlere sahne oluyor.
1968 Mayıs ayında Paris’teki gösterilerle simgeleşen bu hareketlilik, öncesi ve sonrasıyla 20. Yüzyıl tarihinde özgün bir uğrak.

Bununla birlikte, bu hareketlilik aslında tüm dünyada ortak bir karakter taşımıyor. ’68, emperyalist metropollerde, yoksulluğu da gündemine almakla birlikte, daha özgürlükçü, insan hakları eksenli bir ton kendini hissettirirken, geri bıraktırılmış, yarı-sömürge ülkelerde, Türkiye’;de de olduğu gibi, anti- emperyalist, bağımsızlıkçı, kalkınmacı, eşitlikçi ve halkçı bir karakter öne çıkıyor.

Sınırlı sayıda da olsa, seçtiğimiz filmlerle, hem zaman hem de mekânda bir gezintiye çıkmaya ve elli yıl önceki bir süreci hatırlatarak, aslında bugün üzerine düşünmeye davet ediyoruz sizleri.

Hazırladığımız programda, bu dönemi, dönemi hazırlayan savaş sonrası toplumsal koşulları, ’68’in çeşitli ülke sinemalarındaki yansımaları ve sonrasındaki dönüşümler üzerinden işlemeye çalıştık.
_______________

On dokuzuncu yüzyılın sonlarında, Karayipler’deki Queimada adasında boy gösteren bir İngiliz, köleliğin hüküm sürdüğü ve Portekiz egemenliğindeki adada bir isyan hareketini körükler ve isyan, Portekiz birliklerinin adadan çekilmesiyle zaferini ilan eder. Ancak arkasından gelişen süreçler, Britanya’nın kendi egemenlik hesapları ve şeker ticaretinin gölgesine girmeye başlar…

Queimada, ’68’in temel özelliklerinden biri olan anti-emperyalizmin simgeleştiği filmlerden biri olmanın yanı sıra, sinema dili açısından da dönemin “devrimci sinema – politik sinema” tartışmalarını
hararetlendiren referans filmlerden biriydi.

Filmin özgün adı: Queimada 
Yönetmen: Gillo Pontecorvo 
Oyuncular: Malon Brando, Evaristo Máuquez, Renato Salvatori
Ülke: İtalya
Yapım yılı: 1969
Süre: 132’

Gösterimler ücretsizdir.

Zaman

15 Ağustos 2018 Çarşamba 21:00

Bu etkinliği paylaş

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi