Cmt14May16:00Ne Güzel Şey Seni HatırlamakSöyleşi - Güney Özkılınç: "Nâzım'ın Bursa Yılları"Söyleşi16:00 SALONRuhi Su Salonu ETKİNLİK FİYATI BİLGİSİ (ÜST BANT) Etkinlik ücretsizdir

Etkinlik Bilgileri

NHKM İstanbul, Nâzım Hikmet’in mücadelesi ve yapıtı hakkında düşünenleri, üretenleri “Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni” başlığıyla kültür merkezinde konuk etmeye devam ediyor. Söyleşi serisinin ikinci oturumunda yazar, şair ve araştırmacı Güney Özkılınç ile “Nâzım’ın Bursa Yılları” başlıklı kitabından hareketle, usta şairin on bir yıla yakın hapis yattığı Bursa Cezaevi’ni nasıl bir okula dönüştürdüğü, bu dönemdeki eserleri ve hapishanedeki yüzlerce insanın nasıl “Şair Baba”sı olduğu ele alınacak. 

Bursa Cezaevi’ndeki yirmi dört saatini şöyle anlatır Nâzım:
“… Belki sizi ilgilendirir diye, normal yirmi dört saatimi yazıyorum: Sabah yedi yataktan kalkmak, yedi kırk beş radyoyu dinlemek, sekiz buçuktan on ikiye kadar Tolstoy’un Harp ve Sulh romanını tercüme. İkiden dörde kadar dokuma atölyesinde çalışmak. Dörtten yediye kadar, adını henüz koyamadığım ve bir türlü bitmeyen kitabıma çalışmak. Yedide radyoyu dinlemek… Sekizden on bire kadar, küçüklü büyüklü şiir yazmak. On birden on ikiye kadar kitap okumak. Yemekleri ne zaman yediğim malûm. Bu şartlar içinde bazen günlerin yirmi dört saatten ibaret olduğuna içerliyorum.”

Şairin devingen, çoksesli, çokbiçimli üretimini ve heyecanını, bilincini, mücadelesini, çeşitli yönleriyle ele almayı hedefleyen “Ne Güzel Şey Seni Hatırlamak” söyleşimizin ikinci oturumuna tüm NHKM dostlarını bekliyoruz.

Etkinlik ücretsizdir; katılım durumunuzu bildirmenizi rica ediyoruz.

Etkinliğe katılmak istiyor musunuz?

Yeni katılımlar için kapalı

Katılım durumunuzda değişiklik mi var?Katılım Bilgilerimi Değiştir

Zaman

14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:00

SALON

Ruhi Su Salonu

Bu etkinliği paylaş

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi