Çar19Eki(Eki 19)11:00Çar26(Eki 26)20:00Sergi: Güneşe Gebe KadınlarSergi11:00 - 20:00 (26) ETKİNLİK FİYATI BİLGİSİ (ÜST BANT)

Etkinlik Bilgileri

Laik Devrim kuşkusuz kadınların elleri ve kalpleriyle zafere ulaşacak ve ülkemi çağdaş ve insancıl bir halk yönetimine kavuşturacak.”

İranlı sanatçı Babek Sohbi on iki parçadan oluşan “Güneşe Gebe Kadınlar” adlı heykel serisi ile Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşuyor.

19 Ekim Çarşamba günü saat 18.30’da açılacak olan sergi, bir hafta süreyle her gün 11.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Tahran doğumlu Sohbi Türkiye’deki ilk sergisini 1992 yılında açtı. Çalışmalarında farklı malzemeler kullanan sanatçı günümüze kadar 20’nin üzerinde kişisel ve karma sergi gerçekleştirdi. Sanatçının, Türkiye’nin farklı bölgeleri için ürettiği meydan heykelleri de bulunuyor.

Eskisi gibi yaşamak istemeyen bir halk, eskisi gibi yönetemeyen totaliter rejime karşı ayaklandı. Bu nokta bir halk devriminin eşiğidir.

İran halkının 43 yıl boyunca teokratik rejimin baskıları ve zulmüne karşı biriktirdikleri öfke ve nefret, kuşkusuz büyük bir patlamaya neden olacaktı. Bu durum kül altında büyük bir ateşi oluşturdu ve MAHSA EMİNİ’nin canice katledilişi bu ateşin alevlenmesine güçlü bir kıvılcım oldu.

İslami Diktatörlük bugünlerde de İran halkını rehin almaya çalışıyor. İran tarihi ve kültürüne karşı kendi çağ dışı anti kültürünü dayatmaya zorluyor ve bu yönde özellikle kadınları hedef alıyor. Sistem özgür ve aydın kadınların gücünü biliyor ve ondan korkuyor. Nitekim 43 yıl boyunca çeşitli baskılarına rağmen dayattığı tesettür şeklini bile İran kadınlarına kabul ettiremedi.

Bu günlerde Dünya bu kadınların cesaretine ve halk Devrimine önderlik edecek gücüne tanık oluyor. İran demokratik ve Laik Devrimi kuşkusuz kadınların elleri ve kalpleriyle zafere ulaşacak ve ülkemi çağdaş ve insancıl bir halk yönetimine kavuşturacak. Kuşkusuz dünya ve bölge halkları da bu ırmaktan tasını dolduracak.

Bu aydınlığın hayalini kurdum yıllarca. Bu nedenle “GÜNEŞE GEBE KADIN”ların heykellerini ürettim ve insanlarla paylaşıyorum. Ülkemde GÜNEŞ’i doğuracak kadınlar, bunu biliyorum, ben görmesem de.”

Babek Sobhi

Zaman

19 Ekim 2022 Çarşamba 11:00 - 26 Ekim 2022 Çarşamba 20:00

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi