Pzt25May21:00Serçelerin Süvarisi: SümeyraBelgesel 21:00 İnternet

Çevrimiçi Etkinlik Bilgileri

Etkinlik gerçekleşti!

Etkinlik Bilgileri

Belgesi, 25 Mayıs Pazartesi saat 21:00 itibariyle NHKM internet siteleri ve NHKM YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

NHKM YouTube:

Sümeyra Çakır, müzik yaşamına, Dostlar Korosu’nun 1975 yılındaki kuruluş süreciyle birlikte adım atmış olan ve Ruhi Su’nun yetiştirdiği en önemli müzisyenlerdendi. İTÜ’de Mimarlık okuyan ve müziğe ilgili bir genç, bu koroda Ruhi Su ile birlikte yaşadığı deneyimin ardından, bu memleketin yetiştirdiği en önemli müzisyenler arasında yerini almıştı. Sesi, çalışma disiplini ve yaklaşımıyla pek çok müzisyenden ayrışıyordu: Geleneksel müziğe bir kültürel renk olarak bakmaktan ziyade, emekçi halkın kendi yaşamını ifade etmesinin tarihi olarak da yaklaşan bir perspektifi paylaşıyordu ve kendi müziğini emekçi halkın kurtuluşuyla iç içe kavrıyordu. 1990 yılında yitirdiğimiz Sümeyra, yalnızca bu toprakların yetiştirdiği en önemli müzisyenlerden değil, aydınlık bir gelecek yaratma mücadelesinin de bir neferi, değerli bir sanatçısı, aydınıydı.

NHKM Sinema Topluluğu’nun “Serçelerin Süvarisi – Sümeyra” belgeseli, bu önemli müzisyenin yaşamının çeşitli kesitlerinde kendisiyle yolları kesişen kimi yol arkadaşlarıyla yapılmış görüşmelerden oluşturuldu ve Sümeyra’nın yaşamının kimi noktalarına ışık tutmaya çalışıyor.

25 Mayıs 2020’de, Sümeyra’nın doğum gününde, sinema topluluğumuzun 2005 yılında gerçekleştirdiği bu çalışmayı, tüm dostlarımızla paylaşıyoruz:

Sevgili Sümeyra, yaşamımıza ve mücadelemize kattığın bütün renkler için teşekkürler…

Zaman

25 Mayıs 2020 Pazartesi 21:00

Bu etkinliği paylaş

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi