Çar29Ara20:00Sanatçı Konuşması: Mustafa Ziya Ülkenciler20:00 Nâzım Hikmet Kültür Merkezi - Kadıköy

Etkinlik Bilgileri

Sanatçı Konuşması
Mustafa Ziya Ülkenciler
29 Aralık Çarşamba 20.00
Yılmaz Güney Salonu

Katılım için rezervasyon yaptırmak gerekmektedir

Sanat yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler ve yönetmen Erhan Tuncer, Ülkenciler’in Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde sürmekte olan, set fotoğrafları ve özgün çalışmalarının yer aldığı sergisi hakkında konuşmak üzere bir araya geliyor. 

Mustafa Ziya Ülkenciler Kimdir?

1947 yılında Antalya’da doğdu. 1967 yılından bu yana yüksek öğrenimini yapmak için geldiği İstanbul’da yaşamaktadır. 1976 yılında profesyonel tanıtım fotoğrafçılığına başlamıştır. 1983 yılında Bilsak Fotoğraf Atölyesi’ni kurmuş ve tanıtım fotoğrafçılığı ile beraber fotoğraf kurslarını Bilsak bünyesinde sürdürmüştür. 1984 yılında Taksim Sanat Galerisi’nde ilk resim sergisini açtı. 1986 yılında Dilan (Yönetmen Erden Kıral) filmi ile sinemaya başladı. Asiye Nasıl Kurtulur (Atıf Yılmaz), Hayallerim, Aşkım ve Sen (Atıf Yılmaz) filmlerinde seti görüntüledi. Odak Film’de çalışmalarını sürdürürken bazı gazete ve dergilerin sanat sayfaları için resim, sinema, fotoğraf dallarında foto-röportajlar gerçekleştirdi. 1987’de Ankara Artisan Sanat Galerisi’nde ikinci resim sergisini açtı.1988 yılında İstanbul Dünya Sineması’nda yönetmen Orhan Oğuz ile birlikte “Setlerden Gökyüzüne” adlı fotoğraf sergisini açtı. Bu sergide yer alan Yer Demir Gök Bakır ve Dilan filmleri fotoğraflarının da yer aldığı bir başka fotoğraf sergisini de Ortaköy Artisan Sanat Galerisi’nde gerçekleştirdi. Sanat yönetmenliğine Sinan Çetin’in Dublör filmi ile başladı. Bunu Tunç Okan’ın Fikrimin İnce Gülü filmi izledi. Sanat yönetmenliğinin yanı sıra Güneş Karabuda ile Boğaziçine Sığınanlar (Belgesel) ve Barbro Karabuda ile Menekşe Koyu filmlerinde fotoğraf çalışmaları sürdürdü. Türkiye sinema tarihinde yer etmiş filmlerde sanat yönetmeni ve set fotoğrafçısı olarak yer alan Ülkenciler, son olarak 2021 yılında Metin Yeğin’in yönettiği Grev filminin sanat yönetmenliğini üstlendi.

Ülkenciler, farklı disiplinlerdeki üretimlerine ve akademik çalışmalarına devam etmektedir.

 
Erhan Tuncer Kimdir?*

Erhan Tuncer, 6 Nisan 1987’de İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaokulu Paşakapısı İlköğretim Okulu’nda okudu. 2001’de Burhan Felek Lisesi’ne başladı. Aynı sene Töre adlı oyunda oynadı ve ilk amatör kısa filmlerini çekmeye başladı. 2002’de Yaprak Dökümü, 2004’te Gergedanlar ve Fettah Paşalar adlı oyunlarda oynadı. 2004 yılında Murat Engiz, Burç Hatunoğlu, Hamdi Alp ve Can Emrah Yaman ile birlikte Nampas Film’i kurdu. 2005 yılında Maltepe Üniversitesi G.S.F. Sinema Bölümü’ne başladı. 2006 yılında Kırmızı-Beyaz adlı ilk profesyonel kısa filmini çekti. Aynı yıl yönettiği Godot’yu Beklerken adlı oyun, PAM Liselerarası Tiyatro Festivalinde, “Övgüye Değer Oyun” ödülünü aldı. İstanbul Efendisi (2007), Gitme (2008), Üç Bilinmeyenli Eşitsizlik Sistemleri (2008), Kahraman (2008) ve Kara Parçasında Bir Adam (2009) adlı kısa filmleri yönetti. 2005’ten bu yana yirmiden fazla kısa filmde görüntü yönetmenliği, sekiz filmde de senaristlik yaptı

 
*TSA’dan alınmıştır. 
 
 

Zaman

29 Aralık 2021 Çarşamba 20:00

Sağlık yönergeleri

Maske zorunluluğu
Etkinlik alanı dezenfeksiyonu

Bu etkinliği paylaş

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi