Sal07Kas20:00Emperyalist İstihbarat Örgütleri ve Küba'nın BaşarısıSöyleşi20:00 Nâzım Hikmet Kültür Merkezi - KadıköySALONRuhi Su Salonu

Etkinlik Bilgileri

Fabián Escalante Font, Havana’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Devrimci öğrenci hareketine katılışı 1953’tedir. Genç Sosyalistler adlı örgütün çatısı altında çeşitli politik sorumluluklar aldı. Bu yasal örgütlenme çatısı altında çalışırken, Diktatör Fulgencio Batista’nın kolluk güçlerince pek çok defa gözaltına alındı ve işkence gördü. Devrim’in başarıya ulaştığı 1959 yılının birinci gününde o zindanda ölüm sırasını beklemekteydi.

Küba Devlet Güvenlik Bürosu’nun kurucularındandır. Büro’da değişik görev ve sorumluluklar üstlendi. 1976’da Büro’nun başına getirildi. 1979’da da kendisine, Tuğgeneral rütbesi verildi. Sandinista Halk Devrimi’nin 1980’deki zaferinden sonra Nikaragua’da görev yapmakta olan, Küba İçişleri Bakanlığı Özel Heyeti’nin başkanlığı görevini üstlendi ve burada, ABD’nin desteklemekte olduğu “Devrim karşıtı terör”le mücadeleyi örgütledi. 1988 yılında, Küba güvenlik ve istihbarat birimlerinin başkomutanlığı görevine atandı. 1996’da emekli oldu.

Havana Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur ve kısa bir süre de mezun olduğu, Beşerî İlişkiler Bölümü’nde derslere girmiştir.

Küba Füze Krizi’nin (Ekim 1962) ortaya çıkması, gelişmesi, sonuçları ve bu Kriz’den alınan derslerin tartışılması, incelenmesi için kurulmuş olan, Sovyet-Küba-ABD üçlü konferanslarında Küba’yı temsilen görev almıştır. Bunun dışında ABD’nin, Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) tarafından desteklenen yıkıcı, terörist faaliyetlerin araştırılması için düzenlenen pek çok uluslararası seminere katılmış, kurulan komisyonlarda görev almış, özellikle de ABD Başkanı John F. Kennedy’nin bir suikast sonucu öldürülmesi olayıyla ilgili araştırma komisyonlarına önemli katkılarda bulunmuştur.

Fabian Escalante’nin Türkçe yayınlanmış iki kitabı bulunmaktadır:
“Fidel Castro’yu öldürmenin 634 yolu”, NotaBene Yay. 2016, çeviren: Celil Denktaş
“Kennedy Dosyası: Bilinenin ötesinde”, Yazılama Yay. 2017, çeviren: Celil Denktaş

Yazarın henüz Türkçe’ye kazandırılmamış kitaplarının bir kısmı ise aşağıda yer almaktadır:
The Secret War, Ocean Press, 1995.
CIA Targets Fidel, Ocean Press, 1996.
50 Years of Agression Against Cuba, Capitain ST Luis, 1999.
The Cuba Project, Ocean Press, 2004.
JFK: The Cuban Files, Ocean Press, 2006.

Zaman

7 Kasım 2017 Salı 20:00

Bu etkinliği paylaş

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi