Per09Mar(Mar 9)20:00Cmt18(Mar 18)18:00Edebiyat GünleriSöyleşi20:00 - 18:00 (18) Nâzım Hikmet Kültür Merkezi - KadıköySALONRuhi Su Salonu - Yılmaz Güney Salonu

Etkinlik Bilgileri

Çürüme Edebiyatının Anatomisi

Türkiye’nin kültürel ve sanatsal yaşamı, sermayenin ve gericiliğin yoğun kuşatması altında ülke tarihinin en ağır saldırısına maruz kalmakta, bütün ilerici ve aydınlanmacı birikimi budanarak her gün biraz daha çoraklığa itilmektedir.

Sinemadan müziğe piyasanın belirleyici kılındığı; her alanda ucuzluğun ve pespayeliğin pompalanarak hükmettiği; bütün kısıtlayıcılıklara göğüs gererek nitelikli üretim için çabalayan insanların seslerini duyurabilecekleri, buluşacakları kesimlerin ve araçların gün geçtikçe daraldığı; kamusal nitelikli sanat kurumlarının ortadan kaldırıldığı ve AVM’lere tıkıştırıldığı; tarihsel ve kültürel mirasın haraç mezat yok edildiği; bilimin dışlanıp dinsel hurafeciliğin egemen olduğu koşullarda, kuşkusuz edebiyat da bu atmosferden payını almaktadır.

Ülkemiz edebiyatı denilince, bu alana solun, ilericiliğin vurduğu damgayı silmeye, bütün bu saldırıların gücü yetmediği, yetemeyeceği içindir ki, doğrudan sisteme ve AKP iktidarına bağlı kalemlerin, önlerinde bütün kapıların ardına kadar açılmasına karşın, geçici popülerlik dışında hiçbir kalıcı değer üretemeyecekleri görülmüştür.

Bu noktada, edebiyatın etki gücünü, toplumsal şekillenmeye nüfuzunu, sermaye sistemini ve gericiliği tahkim etmekte kullanmaya elverişli, yine geçici olmakla birlikte, özellikle genç kuşaklar üzerinde yıkıcı etkiler bırakmakta daha sinsi bir olgunun deşifrasyonu önem kazanmıştır. Bu olgu, kuşkusuz ne yenidir ne de geleceğe sahiptir, ama bugünün sistem karşıtı politik bilincini köreltme ve kabuğuna çekilmeyle sonuçlanan bir sosyal tepki kanalı olma işleviyle gündemdedir.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin bu ayki edebiyat etkinlikleri, ilk bakışta “sol ve muhalif” izlenimi veren, liberalizmden nihilizme bir bulamacın teşhirine ayrıldı. Yenilgi güzellemelerinin sistemle uyumsuzluk; var olanı kabullenmenin itiraz; değiştirme iradesinden yoksunlaşmanın gerçekçilik; insana ve topluma yabancılaşmanın birey oluş; lümpenleşmenin halkla temas; vazgeçiş davetlerinin kendi yolunu seçme; yaldızlı kılıfların bir saf duruşu; akış yönünde sürüklenmenin aşkın bilinç; sınıf kavramından kopuşun vicdani duyarlılık olarak pazarlandığı bir illüzyonu kırma zamanıdır.

Edebiyat siyasettir, sosyolojidir, ideolojidir. Bu anlamda, söz konusu etkinlikler, bu alanlarda cereyan eden bir mücadelede, sosyalizmin ve ülkemizin tarihsel birikiminin bu düzen içi pespayeliğe yanıtıdır.

Program:

Yeni Nesil Edebiyatçılar Ne Anlatıyor?
Konuşmacı: Metin Tülü
9 Mart Perşembe, Saat 20:00, Ruhi Su Salonu

Edebiyatta Lümpenleşme
Konuşmacı: Nevzat Evrim Önal
11 Mart Cumartesi, Saat 16:00, Ruhi Su Salonu

Eleştirinin Çöküşü
Konuşmacı: Ahmet Çınar
16 Mart Perşembe, Saat 20:00, Ruhi Su Salonu

Yeni Dergicilik ve Yeni Edebiyatın Soy Kütüğü
Konuşmacı: Taylan Kara
18 Mart Cumartesi, Saat 16:00, Yılmaz Güney Salonu

Zaman

9 Mart 2017 Perşembe 20:00 - 18 Mart 2017 Cumartesi 18:00

Bu etkinliği paylaş

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi