Çar25Tem21:00Cumartesi Gecesi ve Pazar SabahıSinema21:00 SALONNHKM Bahçe

Etkinlik Bilgileri

Ellinci Yılında 1968 ve Sinema

İkinci Savaş’ın sona ermesinden yaklaşık yirmi yıl sonra, dünyanın pek çok bölgesinde toplumlar biriken iktisadi-politik-kültürel sıkışmaların sonucu kaynamaya başlıyor. Kalıcı bir barış ve refah
getirmeyen savaş sonrası dönem, emperyalist metropollerde ve dönemin burjuva jargonuyla “gelişmekte olan” yani aslında geri bıraktırılmış ülkelerde, politik toplumsal hareketlere sahne oluyor.
1968 Mayıs ayında Paris’teki gösterilerle simgeleşen bu hareketlilik, öncesi ve sonrasıyla 20. Yüzyıl tarihinde özgün bir uğrak.

Bununla birlikte, bu hareketlilik aslında tüm dünyada ortak bir karakter taşımıyor. ’68, emperyalist metropollerde, yoksulluğu da gündemine almakla birlikte, daha özgürlükçü, insan hakları eksenli bir ton kendini hissettirirken, geri bıraktırılmış, yarı-sömürge ülkelerde, Türkiye’;de de olduğu gibi, anti- emperyalist, bağımsızlıkçı, kalkınmacı, eşitlikçi ve halkçı bir karakter öne çıkıyor.

Sınırlı sayıda da olsa, seçtiğimiz filmlerle, hem zaman hem de mekânda bir gezintiye çıkmaya ve elli yıl önceki bir süreci hatırlatarak, aslında bugün üzerine düşünmeye davet ediyoruz sizleri.

Hazırladığımız programda, bu dönemi, dönemi hazırlayan savaş sonrası toplumsal koşulları, ’68’in çeşitli ülke sinemalarındaki yansımaları ve sonrasındaki dönüşümler üzerinden işlemeye çalıştık.
_____________

Yaşamak istediği gibi bir hayatı yaşayamayan ve yaşamak istemediği bir hayatı yaşayan milyonlarca işçiden biri Arthur. Gençliği, heyecanları, hevesleri, hızla anlamsızlaşıyor, değersizleşiyor, kısırlaşıyor. Cumartesi geceleri dağıtmak ve pazar sabahları duyulan pişmanlıklardan ibaret iniş çıkışlar ve bu
zaman haricinde fabrikada tezgahının başında kuzu kuzu çalışmak… II. Savaş sonrası kapitalizm başka
ne sunuyor “yarınları” kuracak olanlara?

Filmin özgün adı: Saturday Night and Sunday Morning 
Yönetmen: Karel Reisz
Oyuncular: Albert Finney, Shirley Anne Field
Ülke: İngiltere
Yapım yılı: 1960
Süre: 89’

Gösterimler ücretsizdir.

Tarih

25 Temmuz 2018 Çarşamba 21:00