Cmt11Kas15:00Bisikletle Asya TuruSöyleşi15:00 Nâzım Hikmet Kültür Merkezi - KadıköySALONYılmaz Güney Salonu

Etkinlik Bilgileri

1984 İstanbul doğumluyum. 2013 yılında mühendislik yaşamına ara verip kendini bisikletiyle yollara atan bir gezginim. Bisikletle bilinmeyen yollarda olmak oldukça değişik bir deneyim. Zaman içinde olay bisiklete binmekten çıkıyor, başka bir şeye dönüşüyor. Yavaş olduğunuz için girdiğiniz coğrafyaya ve kültüre hızlı bir şekilde adapte oluyor, geçtiğiniz yerleri ‘yaşıyorsunuz’. İstanbul’dan güney Asya’ya 16.000 km pedal çevirdiğim bisiklet turunda sırasıyla Türkiye, İran, Dubai, Pakistan, Hindistan, Nepal, Burma ve Tayland’ın bazı bölümlerini gördüm. 

Çadırımda, yolda tanıştığım insanların evlerinde, bazı köy ve kasabalarda konakladım. Bazen kısa aralar verdim tura, bazen de sırt çantasıyla uzun doğa yürüyüşleri yaptım. 5000 metreyi aşan yollarda bisiklete bindim, dünyanın en yüksek maratonunu koştum. Oldukça kısıtlı bir bütçeyle çıktığım yolculuk süresince cüzi maddi destekler aldım. Fakat standartlarım hep düşüktü. 

Stres yönetimi ve zorluklarla mücadele konusunda beni geliştiren bu yolculuk boyunca yavaş ilerlediğimi, sade yaşadığımı ve az tükettiğimi söyleyebilirim. Her türlü ürünün ve hizmetin, hatta duyguların dahi tüketildiği modern kent yaşamında mutlu hissetmek için pek çok eşyayı satın alıp evlerimizde depoluyoruz. Yolculuğumda ise bir eşyayı veya kıyafeti parçalanana kadar kullandım. Sahip olduğum birer parça çatal, bıçak ve tencereden oluşan yemek takımını 2 sene boyunca kullandım ve halen kullanmaktayım. 2015’te son bulan yolculuğumla birlikte İstanbul’a döndüm. 

Yolda biriktirdiklerimi basılı ve online mecralarda yazarak, fotoğraf sergileri açarak ve sunum-söyleşi etkinlikleri düzenleyerek sizlerle paylaştım ve paylaşmaktayım. Bazı üniversiteleri ziyaret ederek gençlerimizde dünyamızı genişletmek, tüketim alışkanlıklarımızı yönetmek, hayatımızı sadeleştirmek gibi başlıklarda farkındalık yaratmaya çalıştım. 

Latin Amerika’ya gerçekleştireceğim uzun bir bisiklet yolculuğu için çalışmalarım devam etmekte. Bu yeni yolculukta Latin coğrafyasındaki kahve plantasyonlarını ziyaret etmeyi, üretim süreçleriyle birlikte sosyolojik boyutta insan yaşamlarından kesitler dökümante etmeyi ve biriktirdiklerimi yazılı bir esere dönüştürmeyi hedefliyorum.

Oğuz Tan

Zaman

11 Kasım 2017 Cumartesi 15:00

Bu etkinliği paylaş

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi