Mart 2018

Çar07Mar20:30Benerci Kendini Niçin Öldürdü?Oyun20:30 SALON:Ruhi Su Salonu

BİLETİX / BİLETİNİAL

Bilet Al

Etkinlik Bilgileri

Karanlığa karşı, yaşasın tiyatro!

Tarih boyunca gerici iktidarların politikalarına karşı aydınlanma savaşının en önemli kalelerinden biri olmuştur tiyatro sanatı. 

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi olarak son yıllarda tiyatroların üzerindeki artan baskılara, yasaklamalara ve sansür girişimlerine karşı mart ayında daha çok oyuna yer verdik.

Sizi sahne ışıklarının altına, tiyatronun aydınlığına davet ediyoruz.

“Benerci Kendini Niçin Öldürdü?” adlı eser, Hindistan’daki sömürge karşıtı mücadele içinde yer alan Benerci adındaki yurtsever bir gencin yaşadığı olaylar üzerinden sömürgeciliği ve ona karşı mücadeleyi ele alıyor.

Düşsellik ile gerçekliğin iç içe geçtiği bu oyunda, aynı zamanda; sömürgeciliğe karşı mücadeleye olan inanç ve bağlılık, yurtsever sorumluluk, mücadele arkadaşlığı, toplumsal fedakârlık gibi konular Nâzım’ın dizeleri ile sahneye taşınıyor.

Nâzım Hikmet, romanına ilişkin verdiği bir röportajda, eserinin tezinin sömürgeciliğe ve Gandiciliğe karşı olduğunu söylerken, “Bir devrimcinin hangi şartlar içinde kendini öldürmeye hak kazandığını” da anlattığını ifade ediyor.

Nâzım Hikmet’in yaşadığı dönemler için, öz ve biçim bakımından devrim niteliğinde sayılabilecek manzum romanın bu yenilikçi yapısı, sahne üzerinde de birçok yenilikçi teatral uygulamalara kaynaklık ediyor.

Eskişehir Sanat Tiyatrosu

Yazan: Nâzım Hikmet
Uyarlayan ve Yöneten: Erkal Umut
Oynayan: Latif Tiftikçi
Ses-Işık-Efekt: Dilara Acer – Tansel Şahinoğlu

Tek perde / 1 saat 10 dk.

Tarih

7 Mart 2018 Çarşamba 20:30

X
X
X
X