Sinema Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39
 

Film Dramaturjisi Atölyesi

“Sinema Dramaturjisi, yaşamın diyalektiğinin anlamlandırılması, yeniden yapılanması ve sinematografa özgü bir yolla dile getirilmesi yöntemidir.” – Semir Aslanyürek, Senaryo Kuramı

Sinema hakkında konuşmak, sanat hakkında konuşmaktır. Sanat hakkında konuşmak, hayat hakkında konuşmaktır.
Film Dramaturjisi Atölyesi sinemayı tartışmak ve yukarıda sıralananları konuşmak üzere buluşuyor. Bir filmi, bir eseri yakından tanımaya, anlamaya çalışmak, kimi zaman bir kaç haftalık bir atölyeden çok daha meşakkatli bir çaba gerektirir. Ama Film Dramaturjisi Atölyesi, katılımcıların hiç olmazsa belli başlı bazı sorular sormasını sağlıyor. Bu atölyede katılımcılar “Bir film, bize ne anlatır? Ne anlatmaz?” “Bir filmi tartışmaya nereden başlamalı?” “Bir sinema eserini, eserin kendi içinden bakarak değerlendirmek yeterli mi?” “Filmsel gerçeklik ile hayatın gerçekliği arasında ne gibi bir bağ vardır?” gibi sorulara yanıtlar arayacaklar. Atölye ayrıca “Film eleştirisi nerede başlar? Nerede biter?” “Bir senaryo yazarı işe nereden başlar? Nelere dikkat eder?” gibi konularda da giriş niteliğinde tartışmalar ortaya atacak.
Toplam 9 hafta sürecek olan atölyede, ilk 5 hafta teorik oturumlar yapılacak. Son 4 hafta ise, her hafta bir başka filmin ele alındığı pratik oturumlarla devam edecek.
 

Atölye Yürütücüsü: Murat Akgöz

Atölye Başlangıç Tarihi: 12 Mayıs 2018

Atölye Günleri: Her Cumartesi 12.00 – 15.00

 

 

 

SİNEMA ATÖLYELERİNE BAŞVURU FORMU

Bir Öneri

Çocuk Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39 Akıl Oyunları Oyun mu? Nerede? Ne zaman? Nasıl? Hiç düşünmeden …

X
X