Müzik Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39

Popüler Müzik Tarihi Atölyesi

Amacı popüler müzik türlerini ve popüler müzik tarihinin önemli zaman dilimlerini müzikal örnekler ve kültürel tartışmalar çerçevesinde tanıtmak olan atölyede, Kuzey Amerika ve İngiltere’de doğup tüm dünyaya yayılan müzik kültürleri ve bu kültürlerin yerel karşılıkları, tarihsel süreçler dahilinde siyaset, kültür ve müzik ilişkisi çerçevesinde incelenecektir.

Atölye Yürütücüsü: Yaprak Melike Uyar

Atölye Başlangıç Tarihi: 6 Mart 2018

Atölye Günleri: Her Salı 19.30 – 21.30

*Atölyeye haftalık katılım mümkündür.

Haftalık Program

1.Hafta:    Popüler Müziğin Kültürel ve Müzikal Kökenleri: Blues, Country

Popüler müzik tanımlarına sınıfsal yaklaşımlar, popüler müziğin Orta Çağ Avrupası’ndaki kökenleri (troubadour, trobairitz gelenekleri), ABD’de blues, country gibi müzik türleri, popüler müziğin sektörel gelişimi ve Tin Pan Alley.

2.Hafta:    Kültür Endüstrisi: Rockabilly, Rock’n Roll

Kültür endüstrisi kavramı, swing, ABD popüler müzik endüstrisindeki ırksal ayrım (ırk müziği ve hillbilly), Chicago blues, rhythm & blues, rockabilly, rock’n roll, Little Richard, Bill Haley, Elvis Presley.

3.Hafta:    İngiliz İstilası: The Beatles

İngiliz İstilası, The Beatles, Beatlemania, skiffle, dünya müziği etkileri, The Rolling Stones.

4.Hafta:    Karşı Kültür: Saykodelik Rock, Aşk Yazı

1960’lar haleti ruhiyesi, Aşk Yazı, The Woodstock Music & Art Fair, hippi kavramı, Jimi Hendrix, Pink Floyd, Grateful Dead.

5.Hafta:    Popüler Müzik ve Irk Meselesi: Caz, Rap

Amerika’da siyahi mücadele tarihi, cazın müzikal ve kültürel, kökenleri, swing, ana-akım caz, Louis Armstorg, Charlie Parker, Duke Ellington, vokal caz. Jazz poetry, Gil Scott-Heron, Afro-diasporik sözlü gelenek, turntablism, MC, hip-hop.

6.Hafta:    Popüler Müzik ve Teknoloji: Elektronik Müzik

Music-concréte, Columbia-Princeton Eletronik Müzik Merkezi, Kraftwerk, Depeche Mode, elektronik dans müziği türleri, rave kültürü, DJ’lik kavramı.

7.Hafta:    Enformasyon Çağında Popüler Müzik: Indie Müzik, DIY

Popüler müzik endüstrisinde değişen yaratım ve dağıtım kanalları, do-it-yourself kültürü, indie rock.

8.Hafta:    Popüler Müzik ve Yerelleşme: Türkiye’de Popüler Müzik

Kanto, tango, aranjman furyası, Anadolu pop, Türkiye’de caz, Altın Mikrofon, arabesk, 90’lar pop furyası.

 


Piyano Atölyesi

Piyano atölyemizde katılımcılar ister caz, ister klasik, ister rock müzik alanlarında piyano çalmayı öğrenebilirler. Atölye çalışmasında doğaçlama tekniği de kullanılacak, böylece katılımcının müzik aleti ile doğrudan bir ilişki kurması ve yaratıcılık yoluyla kendini ve müzikle olan ilişkisini geliştirmesi amaçlanacaktır. Atölye caz piyanisti ve Fransa’da çeşitli müzik okullarında uzun yıllar çalışmış olan Michel Lotz tarafından yürütülecektir. Atölye her yaştan ve her seviyede müzik bilgisine sahip katılımcılara açıktır. Çalışma her katılımcı için birebir yapılacak 60 dakikalık seanslardan oluşacaktır.

Atölye Yürütücüsü: Michel Lotz

Atölye Günleri: Her Çarşamba 13.00 – 17.00

 


Şan Atölyesi

Katılımcılara, diyafram ve nefes tekniği, başlangıç seviyesi nota ve solfej bilgilerinin verileceği atölyede klasik şan tekniğiyle şarkı söyleme becerisini geliştirmek amaçlanmaktadır.

Atölye her katılımcı için haftada 1 gün birebir yapılacak 45 dakikalık seanslardan oluşmaktadır.

Atölye Yürütücüsü: Günselin Çetinkaya

Atölye Günleri: Her Pazar 13.00-18.00

 


Keman Atölyesi

Keman eğitimcisi Dr. Ulaş Özer’le yürütülecek olan keman atölyesi, temel keman çalma teknikleri, nota ve solfej öğretimini kapsamaktadır. Atölyeye 8 yaşından büyük herkes katılabilir. Katılımcıların kendilerine ait bir kemanla katılmaları gerekmektedir.

Atölye her katılımcı için haftada 1 gün birebir yapılacak 45 dakikalık seanslardan oluşmaktadır.

Atölye Yürütücüsü: Ulaş Özer

Atölye Günleri: Her Salı 13.00 – 19.00

 

 


MÜZİK ATÖLYELERİNE BAŞVURU FORMU

 

Bir Öneri

Sinema Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39   Film Dramaturjisi Atölyesi “Sinema Dramaturjisi, yaşamın diyalektiğinin anlamlandırılması, yeniden …

X
X