Dans Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39

Tango Atölyesi

1800’lü yıllarda büyük umutlarla Fransa, İtalya, Macaristan, İspanya ve Portekiz’den Güney Amerika’ya göç etmiş işçi sınıfının, yabancı oldukları bu coğrafyada tutunabilme mücadelesi adına  yaşadıkları öncelikle ekonomik sıkıntılar ve hayal kırıklıkları, taşıdıkları kültürle harmanladıkları tango müziğinin ve dansının doğmasına neden olmuştur.

Tango, hep söylene geldiği üzere aşkın ve tutkunun dansı olmasının ötesinde, hüzün, isyan ve başkaldırının da dansıdır.

Yaşamın içinde var olma mücadelesini güçlendiren,  tango ile gelin bir yolculuğa çıkalım…

Atölye; duruş ve denge çalışması bedensel iletişim ile anlama ve anlatmayı güçlendirecek ve tangonun uzun yolculuğuna kapı aralayacak 32 saatlik bir çalışmayı kapsamaktadır.

Atölye Yürütücüsü: Seda Kendir

Atölye Günleri: Perşembe 19.30-21.30

Atölye Başlangıç Tarihi: 13 Eylül 2018

 


Yunan Dansları Atölyesi

“Peloponez”in ihtişamlı, Girit’in cesur ve Ege adalarının şenlikli danslarıyla tanışın! Yunanistan’ın dört bir yanından derlenen rengârenk bir dans repertuarı sizi bekliyor.

Yunan Dansları Atölyemiz haftada bir defa 1,5 saat süreyle yapılacak. Atölyede yalnızca Hasapiko (Sirtaki) değil, Türkiye kaynaklı Zeibekiko ve Hasaposerviko dansları da dâhil olmak üzere Yunanistan’ın dört bir yanından derlenmiş bir repertuarı 3’er aylık 2 kurda, ortalama bir performansla tamamlayan bir katılımcı, 15 Yunan dansını çalışmış oluyor. Bu da, geniş bir çeşitlilik gösteren Yunan müzikleri eşliğinde dans edebilmek anlamına geliyor.

Çalışmaya sıfırdan başlıyoruz. Hem Türkiye insanına nispeten daha tanıdık gelmesi hem de çoklu figür yapısı nedeniyle atölyenin yarısını Hasapiko (Sirtaki)’ya, geriye kalan yarısını da diğer danslara ayırıyoruz. Hemen her hafta yeni bir figürü parçalar halinde adım adım çalışarak birleştiriyor, müzik eşliğinde pekiştiriyor ve her çalışmada bir önce öğrendiğimiz figürü dansa katarak her geçen hafta figür repertuarımızı geliştiriyoruz.

*28 Eylül Cuma günü 20.00’de tanıtım dersi yapılacaktır.

 

Yunan Dansları Çarşamba Sınıfı

Atölye Yürütücüsü: Kıvanç Erdoğdu

Atölye Günleri: Çarşamba 20.00-21.30

Atölye Başlangıç Tarihi: 10 Ekim 2018

 

Yunan Dansları Cuma Sınıfı

Atölye Yürütücüsü: Kıvanç Erdoğdu

Atölye Günleri: Cuma 20.00-21.30

Atölye Başlangıç Tarihi: 12 Ekim 2018

 


DANS ATÖLYELERİNE BAŞVURU FORMU

Bir Öneri

Sinema Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39   Sinema Atölyelerimiz çalışmalarını tamamlamış bulunmaktadır. Yeni açılacak sinema atölyelerinden …

X
X