Dans Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39

Tango Atölyesi

1800’lü yıllarda büyük umutlarla Avrupa’nın birçok ülkesinden, Güney Amerika’ya göç etmiş işçi sınıfının, yabancı oldukları bu coğrafyada tutunabilme mücadelesi adına yaşadıkları ekonomik sıkıntılar, açlık ve hayal kırıklıkları ve bunlarla birlikte taşıdıkları kültürleriyle harmanladıkları bu varoluş zemininde doğmuş bir müzik ve danstır tango…

Tango, hep söylene geldiği üzere aşkın ve tutkunun dansı olmasının ötesinde, mücadelenin, hüznün, isyanın ve başkaldırının da dansıdır.

Yaşamın içinde var olma mücadelesini güçlendiren, tango ile gelin birlikte bir yolculuğa çıkalım.

Başlangıç Seviyesi

Atölye; duruş ve denge çalışması, bedensel iletişim ile anlama ve anlatmayı güçlendirecek ve tangonun uzun yolculuğuna kapı aralayacak 32 saatlik bir çalışmayı kapsamaktadır.

Atölye Yürütücüsü: Seda Kendir

Atölye Günleri: Her Perşembe 19.30-21.30 arası

Atölye Başlangıç Tarihi: 17 Ekim 2019

Atölye Süresi: 4 ay

 


Yunan Dansları Atölyesi

“Peloponez”in ihtişamlı, Girit’in cesur ve Ege adalarının şenlikli danslarıyla tanışın! Yunanistan’ın dört bir yanından derlenen rengârenk bir dans repertuarı sizi bekliyor.

Yunan Dansları Atölyemiz haftada bir defa 1,5 saat süreyle yapılacak. Atölyede yalnızca Hasapiko (Sirtaki) değil, Türkiye kaynaklı Zeibekiko ve Hasaposerviko dansları da dâhil olmak üzere Yunanistan’ın dört bir yanından derlenmiş bir repertuarı 3’er aylık 2 kurda, ortalama bir performansla tamamlayan bir katılımcı, 15 Yunan dansını çalışmış oluyor. Bu da, geniş bir çeşitlilik gösteren Yunan müzikleri eşliğinde dans edebilmek anlamına geliyor.

Çalışmaya sıfırdan başlıyoruz. Hem Türkiye insanına nispeten daha tanıdık gelmesi hem de çoklu figür yapısı nedeniyle atölyenin yarısını Hasapiko (Sirtaki)’ya, geriye kalan yarısını da diğer danslara ayırıyoruz. Hemen her hafta yeni bir figürü parçalar halinde adım adım çalışarak birleştiriyor, müzik eşliğinde pekiştiriyor ve her çalışmada bir önce öğrendiğimiz figürü dansa katarak her geçen hafta figür repertuarımızı geliştiriyoruz.

Atölye Yürütücüsü: Kıvanç Erdoğdu

Atölye Günleri: Çarşamba 20.00-22.00 arası

Atölye Başlangıç Tarihi: 9 Ekim 2019

Atölye Süresi: 3 ay

 


Flamenko Atölyesi

Bir duruş ve duyuş dansıdır Flamenko. Tutku, isyan, acı, sevinç ve coşkunun adımları… An gelir topuklarda patlar öfke, an gelir parmak uçlarında şıkırdar sevinç.

Görkemli duruşlar, zarif bilek ve parmaklar, bedenin kapılıp gittiği ritim ve hepsini tamamlayan yüz ifadesi.

Bedeni dans aracılığıyla tanımanın, bu farkındalığı içsel zenginliğe dönüştürmenin ve kendini ifade etmenin bir yoludur Flamenko…

Başlangıç Seviyesi Haftaiçi

Atölye Yürütücüsü : Huriye Yapıcı

Atölye Günleri: Her Cuma 20.00-21.30 arası

Atölye Başlangıç Tarihi: 27 Eylül 2019

 

Başlangıç Seviyesi Haftasonu

Atölye Yürütücüsü : Huriye Yapıcı

Atölye Günleri: Her Cumartesi 17.00-18.30 arası

Atölye Başlangıç Tarihi: 28 Eylül 2019

 

Orta Seviye

Atölye Yürütücüsü : Huriye Yapıcı

Atölye Günleri: Her Cumartesi 15.00-16.30 arası

Atölye Başlangıç Tarihi: 28 Eylül 2019

*El-kol koordinasyon hakimiyetini sağlayan, ritim-kulak-ayak kombinasyonlarını yapabilenler için hazırlanmış bir programdır.

 

İleri Seviye

Atölye Yürütücüsü : Huriye Yapıcı

Atölye Günleri: Her Pazartesi 20.00-21.30 arası

Atölye Başlangıç Tarihi: 23 Eylül 2019

*Palmas ve ayak kombinasyonlarının derin müzikle birleşmesi, tavır-duruş hakimiyeti sağlaması için doğaçlama bir çalışmanın yapılacağı programdır.

 


Latin Dansları Atölyesi

Başlangıç Seviyesi

Latin Dansları Atölyesi başta salsa olmak üzere cha cha cha, merengue ve bachata gibi Latin danslarının yanısıra Latin kültürünü, müziğini ve danslarını tanımak isteyenler için…

Atölye Yürütücüsü : Huriye Yapıcı

Atölye Günleri: Her Cumartesi 19.00-20.30 arası

Atölye Başlangıç Tarihi: 28 Eylül 2019

Atölye Süresi: 4 Ay

 


DANS ATÖLYELERİ BİLGİLENDİRME FORMU

Bir Öneri

Çocuk Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39 Güneş Sistemi Dünya… Suyun sıvı halde olduğu, nefes alınabilir atmosferiyle …

X
X