Çocuk Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39

Güneş Batarken Neden Kızarır?

Güneş’in rengi neden doğarken ve batarken kırmızıya döner? Peki, bu sadece Güneş’in mi başına gelir? Atmosfer neden mavi renktedir? Peki, ya atmosfer olmasaydı ne olurdu?

Bu soruların cevabını Newton çarkı ve küçük bir deney yaparak bulacağız. Atmosfer demişken de konu ister istemez dinozorlara gelecek tabi! Nasıl mı? Astronomi atölyesine bekleriz!

Atölye Yürütücüsü: Yağmur Karan

Atölye Günü: 3 Mart 2018 Cumartesi 15.30 – 16.30 arası

Yaş Sınırı: 6 – 10 yaş

 


Ben Frida Kahlo

Frida Kahlo ve eserleri hakkında genel bilgi verilecek olan atölyede çocuklar, sanatçının eserlerinden yola çıkarak kendi 3 boyutlu sanat eserlerini oluşturma fırsatı bulacaklardır.

Atölye Yürütücüsü: Pınar Yılmaz

Atölye Günü: 10 Mart 2018 Cumartesi 15.30 – 16.30 arası

Yaş Sınırı: 6 – 10 yaş

 


Çocuklar İçin Felsefe Atölyesi

Atölyede katılımcılar atölye yürütücüsünün vereceği hikâye aracılığıyla “özgürlük” kavramı üzerine düşünmeye ve tartışmaya teşvik edilecekler. Atölye yürütücüsü yalnızca çocukları düşünmeye, konuşmaya ve soruşturmaya teşvik edecek olup, katılımcılar bilgiyi sınıf ortamında hep birlikte soruşturup, süzgeçten geçirip biçimlendireceklerdir. Oturum sonunda ortaya çıkacak bilginin ve kavrayışın çocukların aktif katılımının ürünü olması hedeflenmektedir.

Atölye Yürütücüsü: Berna Yeşilyurt

Atölye Günü: 17 Mart 2018 Cumartesi 15.30 – 16.30 arası

Yaş Sınırı: 9 – 12 yaş

 


Eğlenceli Deneyler

Atölyemizde katılımcılarımız bilimin gereği olan merak ve irdeleme isteği ile birlikte hem bilimsel bir yolculuğa çıkacaklar hem de eğlenceli deneyler yaparak sonuçlarını gözlemleyeceklerdir.

Atölye Yürütücüsü: Buket Kahraman

Atölye Günü: 14 Nisan 2018 Cumartesi 15.30 – 16.30 arası

Yaş Sınırı: 5 – 7 yaş

 


Akıl Oyunları

Oyun mu? Nerede? Ne zaman? Nasıl? Hiç düşünmeden koşa koşa gidip çok eğlenceli vakit geçirdiğimiz dakikalardır, oyun oynadığımız anlar. Oyun deyince zaman, mekan, materyal fark etmeksizin bir heyecan başlar çünkü çocuklar oyun oynarken kendilerini daha iyi ifade edip, özgür ve sınırsız hareket edebilme yeteneklerini keşfederler. Oyunlar ezbercilikten çok mantıksal ve stratejik düzlem üstünde hareket eder, bize karşımızdaki insanlar hakkında da fikir verir. Çünkü oyun oynarken bizizdir. Yaşımız kaç olursa olsun oyun oynamak gruplar arası iletişimde her birey için çok önemlidir. Ne olursa olsun her gün en az 30 dakika oyun oynamak dinçleştirir, gençleştirir, özgürleştirir. İçinizdeki çocuğu küstürmeden bol oyunlu günler dileriz.

Atölyemizde tamamen grup olarak oynanan oyunlar seçilmiştir. Çocukları bireysellikten çok beraber hareket etmeyi, karar verme yetilerini geliştirmeyi, bilgisayar oyunları dışında başka oyunların da onlara keyif verebileceğini ve arkadaşlarıyla daha sağlam ilişkiler kurabileceklerini göstermeyi hedefliyoruz. Oyunlarımız ayrıca yaş gruplarına göre beceri, psikomotor gelişimi, muhakeme, sonuca yönelme ve karar verme, grup çalışması becerilerini geliştirir. Oyunlarımızdan kazanan veya kaybeden olgularını çıkarttığımız için belli bir yarışın içine çekilmeden, rekabet etmeden, beraberce oyun oynamaları hedeflenmiştir. Eğlenirken öğrenmek ve birlikte hareket etmek oyunlarımızın temel amacıdır.

Atölye Yürütücüsü: Sinem – Yunus Çakıroğlu

Atölye Günü: 31 Mart 2018 Cumartesi 15.30 – 16.20 arası

Yaş Sınırı: 4 – 11 yaş

 


ÇOCUK ATÖLYELERİNE BAŞVURU FORMU

Bir Öneri

Sosyal Bilimler Atölyeleri

atolye@nhkm.org.tr 0216 414 22 39   Modern ve Çağdaş Sanat Tarihi Atölyesi Sanat Tarihçisi, eleştirmen …

X
X